Wydaje się, że złożenie szybkiego, pożywnego posiłku wymaga dobrze zaopatrzonej kuchni. Możesz jednak osiągnąć swój cel za pomocą tych 5 zdrowych produktów. To właśnie ich nigdy nie powinno zabraknąć w Twojej kuchni.

Oto 5 zdrowych produktów, które zawsze powinieneś mieć pod ręką.

1. Fasola i soczewica w puszce.

Fasola i soczewica należą do najzdrowszych pokarmów, jakie możesz jeść. Ponadto fasola i soczewica w puszce mają bardzo długi okres przydatności do spożycia, co czyni je najlepszym niepsującym się produktem do przechowywania, który możesz przechowywać w swojej kuchni (nawet do 5 lat).

2. Orzechy i nasiona.

Orzechy i nasiona to odżywcze potęgi, dostarczające zdrowe tłuszcze, sycące białka, błonnika oraz szeregu witamin i minerałów.

W zależności od rodzaju orzechy i nasiona można przechowywać w temperaturze pokojowej przez 1-4 miesiące, co czyni je inteligentnym składnikiem do przechowywania w spiżarni.

Orzechy i nasiona można stosować w wielu potrawach, w tym w płatkach owsianych, jogurtach, mieszankach i sałatkach. Masła orzechowe i z nasion stanowią doskonałe dodatki do koktajli, można je dodawać do sosów, posypywać nimi owoce lub warzywa, aby uzyskać szybką, satysfakcjonującą przekąskę.

3. Mrożone owoce i warzywa.

Wiele świeżych owoców i warzyw, takich jak jagody i warzywa, jest bardzo nietrwałych. Jednak kupowanie tych produktów w postaci mrożonej pozwala zawsze mieć pod ręką produkty bogate w składniki odżywcze.

Pod względem wartości odżywczych mrożone owoce i warzywa są porównywalne ze świeżymi produktami pod względem zawartości mikroelementów, dzięki czemu są zdrowym i wygodnym produktem do zamrażania.

Spróbuj dodać mrożone produkty sauté, jako dodatek do zup i koktajli. Jagody można np. stosować podobnie jak ich świeże odpowiedniki i dodawać naturalną słodycz do płatków owsianych, smoothie, czy wypieków.

4. Syrop klonowy oraz miód.

Syrop klonowy i miód można wykorzystać, aby dodać smaku i głębi zarówno słodkim, jak i słonym przepisom. Pamiętaj tylko, aby używać tych słodzików oszczędnie, ponieważ zbyt duża ilość cukru może zaszkodzić zdrowiu.

5. Żywność fermentowana.

Sfermentowana żywność, taka jak kiszona kapusta, kimchi i pikle, jest pyszna i wszechstronna, a także oferuje szereg korzyści zdrowotnych. Badania wykazały, że mogą poprawić one zdrowie układu trawiennego i pomóc zmniejszyć stan zapalny, i poziom cukru we krwi.

Poprzedni artykułCzy miód może się zepsuć?
Następny artykułKim jest narzeczony Ewy Kasprzyk? Mężczyzna pracuje jako broker morski
Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.