500 plus to pomoc od państwa, która ma ułatwić rodzicom utrzymanie ich pociech. Mimo że idea jest z pewnością szczytna, w praktyce świadczenie ma nieco mniej dobrych stron. Wszystko dlatego, że owa pomoc od państwa zachęca niektórych rodziców do rezygnacji z pracy, mają więc liczne potomstwo i żyją z państwowego świadczenia. Czy sytuacja zmieniłaby się, gdyby świadczenie było dostępne tylko dla pracujących?

500 plus dostępne tylko dla pracujących rodziców jest rozwiązaniem, które na pewno spowodowałoby niemałą społeczną dyskusję. Bo jak ocenić, czy dany rodzic nie pracuje, bo dostaje świadczenie i nie chce się wysilać na większe dochody, czy też nie pracuje, bo ma na wychowaniu czwórkę dzieci i problem ze znalezieniem pracy w swojej okolicy?

500 plus tylko dla pracujących

Wielu rodziców przeżywa sporą irytację, patrząc na grupy społeczne, które w świadczeniu od państwa znalazły sposób na utrzymanie. Przy braku starań zawodowych mają troje, czworo, a nawet pięcioro dzieci, zwiększając należne im świadczenie. To zjawisko spotyka się z dużym niezrozumieniem społecznym.

Choć czy przy pięciorgu nawet dzieci, 2500 złotych miesięcznie nie wydaje się zbyt dużą sumą. Dlatego przeciwnicy poglądu, że 500 plus jest sposobem na utrzymanie, oponują przeciwko przyznaniu świadczenia tylko dla pracujących.

500 plus dla każdego, tak czy nie?

Gdyby świadczenie było dostępne tylko dla pracujących rodziców, z pewnością wpłynęłoby to na ruch gospodarki. Rodzice musieliby pracować, by utrzymywać swoje dzieci, a dzięki świadczeniu, mogliby podejmować częściowe etaty, lub poświęcać pieniądze od państwa na edukację czy odkładanie na przyszłość pociech.

Takie rozwiązanie z pewnością byłoby bardzo skuteczne. Rodzice, którzy pracują, polepszają także byt swoich pociech. Jednak tutaj nasuwają się sytuacje szczególne, takie jak: rodzice, którzy mają przestój w zawodzie, którzy stracili pracę, bądź nie mogą się jej podjąć ze względów zdrowotnych. Jeśli 500 plus byłoby dla osób pracujących, należałoby uwzględnić konkretne wyjątki. Co myślicie?

ZOBACZ ZDJĘCIE:

500 PLUS
fot. pexels.com/ Elina Sazonova

Wprowadzenie 500 plus dla pracujących rodziców wiązałoby się z jeszcze jedną ważną zmianą: zmniejszeniem ilości wypłacanych świadczeń. Jak wpłynęłoby to na sytuację finansową Polski?

 

Poprzedni artykułGwiazdor TVN został zaatakowany. ”Rozcięta głowa, złamanie z przemieszczeniem”
Następny artykułMąż zostawił ją po tragicznym wypadku. Sparaliżowana kobieta zrobiła rzecz, po której zaczął żałować
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.