500 plus to świadczenie, którym rząd wspiera polskie rodziny. Pieniądze powinny być więc wydawane na potrzeby dzieci, jednak wielu z nas uważa, że może tak nie być. Czy gdyby rodzice rozliczali się z otrzymywanego świadczenia, faktycznie spełniałoby ono swoją funkcję?

500 plus to świadczenie na dzieci. Za tę kwotę powinniśmy pokrywać miesięczne wydatki na naszego malucha, ubrania, jedzenie, wizyty u lekarza. Czy rozliczanie tej kwoty zapewniłoby, że pieniądze w całości są przeznaczone na dziecko?

Rozliczanie rodziców z 500 plus – tak czy nie?

Świadczenie rozliczane przez rodziców miałoby zapewnić państwo, że pieniądze zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Pytanie brzmi, w jaki sposób rozliczyć tę kwotę i jakie punkty wpisać na listę zakupów dla dzieci? O ile dla maluszków, zakupy pampersów czy potrzebnych niemowlęcych utensyliów byłoby prostsze, tak trudniej rozliczyć zakupy na nastoletnie dziecko.

Rząd musiałby ustalić, jakie konkretnie przedmioty lub usługi wliczają się w koszta dla dziecka, a tych przecież jest nieskończona ilość! Przez podstawowe środki higieny, przez żywność, książki do szkoły, zabawki, wizyty u lekarza czy korepetycje i dodatkowe zajęcia. Lista wydaje się być nieskończona…

Czy taki pomysł pomógłby dzieciom?

Rozliczanie przez rodziców świadczenia miałoby pomóc tylko najmłodszym. Chodzi o to, by potrzeby dziecka były zaspokojone w pierwszej kolejności, a pieniądze rządu nie zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Rodziny, które mają bardzo słabą sytuację finansową, często podpierają budżet rodzinny na 500 plus, pieniądze nie są zawsze wydawane tylko na dzieci. 

Rozliczanie 500 plus wiązałoby się z niemałą papierologią, ale także listą przepisów uściślających, co znajduje się w zakresie wydatków na dziecko. Istnieją jednak także liczne plusy takiej sytuacji. Rozliczanie świadczenia mogłoby jednak pomóc w bardziej świadomym wydawaniu finansów przez rodziców i przeznaczaniu ich tylko dla swoich pociech. Takie rozwiązanie wpłynęłoby także na opinię osób, które uważają, że wielu rodziców nie wykorzystuje świadczenia w należyty sposób.

A ty, jesteś za czy przeciw takiemu rozwiązaniu kwestii 500 plus? 

Poprzedni artykułZnany dziennikarz odchodzi z TVN po 15 latach pracy. Widzowie go kochali, trudno wyobrazić sobie, że ktoś inny zajmie jego miejsce
Następny artykułCzy uważasz, że kary za gwałt lub jego usiłowanie powinny być surowsze?
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl