500 plus to świadczenie, którym rząd wspiera polskie rodziny. Pieniądze powinny być więc wydawane na potrzeby dzieci, jednak wielu z nas uważa, że może tak nie być. Czy gdyby rodzice rozliczali się z otrzymywanego świadczenia, faktycznie spełniałoby ono swoją funkcję?

500 plus to świadczenie na dzieci. Za tę kwotę powinniśmy pokrywać miesięczne wydatki na naszego malucha, ubrania, jedzenie, wizyty u lekarza. Czy rozliczanie tej kwoty zapewniłoby, że pieniądze w całości są przeznaczone na dziecko?

500 plus rozliczane przez rodziców – tak czy nie?

Świadczenie rozliczane przez rodziców miałoby zapewnić państwo, że pieniądze zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Pytanie brzmi, w jaki sposób rozliczyć tę kwotę i jakie punkty wpisać na listę zakupów dla dzieci? O ile dla maluszków, zakupy pampersów czy potrzebnych niemowlęcych utensyliów byłoby prostsze, tak trudniej rozliczyć zakupy na nastoletnie dziecko.

Rząd musiałby ustalić, jakie konkretnie przedmioty lub usługi wliczają się w koszta dla dziecka, a tych przecież jest nieskończona ilość! Przez podstawowe środki higieny, przez żywność, książki do szkoły, zabawki, wizyty u lekarza czy korepetycje i dodatkowe zajęcia. Lista wydaje się być nieskończona…

Czy taki pomysł pomógłby dzieciom?

Rozliczanie przez rodziców świadczenia miałoby pomóc tylko najmłodszym. Chodzi o to, by potrzeby dziecka były zaspokojone w pierwszej kolejności, a pieniądze rządu nie zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem. Rodziny, które mają bardzo słabą sytuację finansową, często podpierają budżet rodzinny na 500 plus, pieniądze nie są zawsze wydawane tylko na dzieci. 

Rozliczanie 500 plus wiązałoby się z niemałą papierologią, ale także listą przepisów uściślających, co znajduje się w zakresie wydatków na dziecko. Istnieją jednak także liczne plusy takiej sytuacji. Rozliczanie świadczenia mogłoby jednak pomóc w bardziej świadomym wydawaniu finansów przez rodziców i przeznaczaniu ich tylko dla swoich pociech. Takie rozwiązanie wpłynęłoby także na opinię osób, które uważają, że wielu rodziców nie wykorzystuje świadczenia w należyty sposób.

A ty, jesteś za czy przeciw takiemu rozwiązaniu kwestii 500 plus? 

Poprzedni artykułWiadomość z ostatniej chwili, nagły komunikat ministerstwa zdrowia. Wielu przeżyje wstrząs
Następny artykułOlek nie żyje, miał tylko 14 lat. Udusił go rok starszy chłopak, byli zamknięci w jednym pokoju
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.