Poseł Lewicy, Marek Rutka 2 lutego postanowił wystąpić do gdyńskiego ZUS-u o przyznanie świadczenia 500 plus na córkę, gdy była dzieckiem poczętym. Chciał w ten sposób zakpić z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października ubiegłego roku. Wniosek nie został odrzucony, a prezydent Gdyni wezwał go do uzupełnienia formalności.

Chociaż wniosek o przyznanie 500 plus na dziecko poczęte był jedynie żartem ze strony posła Lewicy, to spotkał się z niespodziewaną odpowiedzią. Wygląda na to, że po uzupełnieniu przez Rutkę dokumentów sprawa będzie kontynuowana.

Poseł Lewicy złożył wniosek o przyznanie 500 plus na dziecko poczęte

Marek Rutka wystąpił do gdyńskiego ZUS-u i tamtejszego urzędu miasta o przyznanie świadczenia 500 plus za 9-miesięczny okres ciąży, gdy była jeszcze dzieckiem poczętym. Chciał w ten sposób zakpić z ogłoszonego w październiku ubiegłego roku wyroku Trybunały Konstytucyjnego, który niemal całkowicie zakazuje aborcji w Polsce. Poseł w swoim piśmie postanowił zacytować część wyroku TK.

 Życie ludzkie, byt człowieka zaczyna się od chwili poczęcia; nawet jeżeli w pewnej fazie rozwoju życie człowieka zależy od życia matki, od organizmu matki, dziecko poczęte nie może być traktowane jedynie jako fragment organizmu matki – jest bytem, podmiotem odrębnym wobec matki – brzmi jego treść.

W wyniku podjętego działania udzielił wywiadu dla Gazety Wyborczej, w którym zdradził, że w świetle treści wyroku TK logicznym dla niego jest wyrównanie za dziewięć miesięcy ciąży.

– Jeśli polskie państwo uznało, że embrion w łonie matki to dziecko poczęte, a świadczenie 500+ jest dla dzieci do 18. roku życia, to chyba logiczne, że należy się wyrównanie za dziewięć miesięcy ciąży – powiedział Marek Rutka w rozmowie z wyborcza.pl.

Urząd Miasta Gdyni nie odrzucił wniosku posła

Odpowiedź z Urzędu Miasta przyszła w poniedziałek. Zdaniem prezydenta Gdyni przesłany przez posła wniosek miał kilka niedociągnięć, zatem wezwał go do ich uzupełnienia w przeciągu dwóch tygodni. Ciekawy jest fakt, że nie został on z góry odrzucony. Marek Rutka twierdzi, że może być to jedynie gra na czas.

– Oczywiście uzupełnię braki formalne i złożę wniosek jeszcze raz. To rzecz jasna taka gra na czas. Urzędnicy po prostu zastanawiają się, co zrobić z takimi wnioskami – powiedział w Gazecie Wyborczej.

W świadczeniu 500 plus dochodzi do coraz częstszych zmian, jednak jego założenie jest niezmienne. Warto przypomnieć, że grupa posłów Lewicy jakiś czas temu złożyła w podobnej sprawie wniosek, jednak odpowiedź dostali jednoznaczną.

– Prawo do świadczenia 500+ przysługuje nie wcześniej niż od dnia narodzin – stwierdziła wówczas Marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Sądzicie, że 500 plus powinno być przyznawane już od momentu poczęcia dziecka?

Zobacz zdjęcia:

Trzeba przyznać, że złożenie wniosku o wyrównanie świadczenia 500+ za 9 miesięcy okresu płodowego… przebiło się w…

Opublikowany przez Marka Rutkę poseł nę Sejm RP Środa, 3 lutego 2021

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Marek Rutka (@marekrutka)

Poseł Lewicy Marek Rutka złożył wniosek o przyznanie 500 plus za dziecko poczęte. 

 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: styl.fm

Poprzedni artykułKarol Kania zginął w wypadku. Cztery lata temu zmarł syn polskiego milionera
Następny artykułUczestnik teleturnieju nie mógł znieść przegranej. Zdemolował studio, wszystko się nagrało
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl