Decyzja Trybunału Konstytucyjnego o zaostrzeniu prawa aborcyjnego została podjęta 22 października. Miliony Polaków nie zgadzają się jednak z postanowieniami TK, od miesiąca trwają ogromne protesty. Tymczasem rząd dziś ogłosił swoje stanowisko. Poinformowano, że tuż po wydaniu uzasadnienia, orzeczenie TK powinno zostać opublikowane.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaki stosunek do decyzji TK w sprawie aborcji ma rząd
  • Czy i kiedy zostanie opublikowane orzeczenie TK ws. aborcji z 22 października
  • Co dokładnie znajduje się w oświadczeniu rządu w sprawie publikacji orzeczenia TK

Oświadczenie rządu jednoznacznie przedstawia stosunek do sprawy. Przypomnijmy, że protesty, które wybuchły jeszcze w dniu ogłoszenia decyzji TK, wstrzymały na długo proces publikacji. Wiele osób liczyło, że wstrzymają publikację na zawsze. Rząd jednak popiera zmianę w Konstytucji, mimo braku państwowego referendum i sprzeciwu Polaków.

Oświadczenie rządu przyjmuje stanowisko TK w sprawie aborcji

22 października sędziowie Trybunału Konstytucyjnego wydali orzeczenie, uznające aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu niezgodną z Konstytucją.

Rząd wyjaśnił swój stosunek do sprawy, podkreślając, że decyzja TK powinna znaleźć się w Dzienniku Ustaw:

– Zaistniała sytuacja nosi znamiona stanu wyższej konieczności. Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie jednak sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania właściwej daty tej publikacji. 

Jak czytamy w dalszych wyjaśnieniach, premier nie może podjąć decyzji o niepublikowaniu wyroku:

Prezes Rady Ministrów nie może podjąć decyzji o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, podjętego zgodnie z obowiązującą procedurą. Jednocześnie nie istnieje regulacja zobowiązująca Prezesa Rady Ministrów do publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w terminie oznaczonym konkretną liczbą dni lub datą – czytamy w wyjaśnieniu.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Rząd podał okoliczności publikacji orzeczenia

Jak czytamy w oświadczeniu, decyzja Trybunału Konstytucyjnego zostanie opublikowana tuż po opublikowaniu uzasadnienia przez Trybunał Konstytucyjny:

– W tym stanie faktycznym oraz prawnym Rada Ministrów wyraża przekonanie, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie o sygn. akt K 1/20 powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia –zapewnia rząd.

Wyrok znajdzie się w Dzienniku Ustaw i od tego momentu będzie prawomocny:

– Wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, zaś jego uzasadnienie, tego samego dnia – w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ‚Monitor Polski – wyjaśniono w oświadczeniu.

Po ogłoszeniu tej informacji możemy spodziewać się jeszcze bardziej natężonych protestów. Jak dotąd największy odbył się 30 października, w którym udział wzięło wg policji ok. 150 tysięcy uczestników. Od tego czasu co tydzień odbywają się protesty, które gromadzą tłumy ludzi.

Ostatnio jednak każde protesty są tłumione przez policję. Kobiety zapowiadają, że nie dadzą się zastraszyć. O prawa kobiet walczą osoby w różnym wieku, dużym echem odbił się w mediach udział Polskich Babć.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: wiadomosci.wp.pl

 

Poprzedni artykułTVP przekazuje wstrząsające wiadomości. Niestety, 26-letnia gwiazda nie żyje, fani są zrozpaczeni
Następny artykułAgata Duda w końcu przemówiła. Pierwsza Dama prosi o pomoc: ”potrzebujemy wzajemnego wsparcia”
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl