Aborcja ostro skrytykowana przez Danutę Wałęsę. W 2012 roku była Pierwsza Dama stanowczo wypowiadała się na ten temat. To poniżanie kobiet, które rodzą dzieci – mówiła na antenie radia TOK FM. Kilka lat później nieco zmieniła zdanie.

Danuta Wałęsa w swojej wypowiedzi porównała usunięcie ciąży do morderstwa. Oburzające słowa kobiety do dziś trudno zrozumieć, pomimo tego, że w 2016 roku sama apelowała w sprawie utrzymania kompromisu z 1993 roku, dzięki któremu aborcja jest legalna w trzech przypadkach.

Danuta Wałęsa o aborcji

W 2012 roku z ust Danuty Wałęsy padły zaskakujące słowa. Była Pierwsza Dama ostro wypowiedziała się na temat aborcji, czym uraziła wiele kobiet. Jej słowa trudno zrozumieć, tym bardziej, że jakiś czas później publicznie apelowała do Jarosława Kaczyńskiego, aby nie angażował się w zaostrzanie przepisów dotyczących aborcji.

– Jestem w stu procentach przeciw aborcji, uważam, że to poniżanie kobiet, które rodzą dzieci i mówienie, że jak się ma dużo dzieci, jest się kimś gorszym. Macierzyństwo jest cudowne. Aborcja to zabijanie człowieka. Zarodek to nie jest człowiek? Dla mnie to człowiek od momentu zapłodnienia. I nie oszukujmy się, to jest morderstwo. Która pani chce zamordować dziecko, niech je urodzi i niech je własnoręcznie zamorduje. Tak uważam – mówiła na antenie TOK FM.

aborcja
youtube.com @Plejada

Cztery lata później, wspólnie z Anną Komorowską i Jolantą Kwaśniewską, Danuta Wałęsa podpisała jednak list w obronie kompromisu aborcyjnego. Pierwsze Damy pisały, że każda aborcja jest dramatem, ale nie można dramatu kobiet pogłębiać zmuszając je do rodzenia dzieci z gwałtu, czy do ryzykowania życiem i zdrowiem swoim lub dziecka.

Aborcja w Polsce jest legalna?

Aborcja w Polsce obecnie jest legalna jedynie w trzech przypadkach: gdy powstała w wyniku gwałtu, ale tylko do 12. tygodnia, gdy płód jest nieodwracalnie uszkodzony lub gdy ciąża jest zagrożeniem dla życia matki. Przed ukończeniem 18 roku życia to rodzice lub opiekuni prawni podejmują ostateczną decyzję. Kobieta, która przerywa własną ciążę, nie ponosi odpowiedzialności karnej, przepisy dotyczą nakłaniania lub udzielania ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży.

aborcja
Photo by Online Marketing on Unsplash

Według badań przeprowadzonych przez CBOS w Polsce nawet 33% kobiet ma za sobą doświadczenie aborcji. Najliczniejszą grupą są te z wykształceniem podstawowym, średnim oraz zawodowym. Ze względów finansowych nie mogły one dokonać usunięcia ciąży za granicą, w bezpiecznych warunkach.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  2. Była z nim na randce tylko raz. Po 6 miesiącach napisał SMSa, to wystarczyło
  3. „Pracuję z moim byłym i jego nową dziewczyną. Nie mogę zrozumieć jego zachowania”
  4. Gwiazda publicznie skrytykowała Kościół. „Nie mogę należeć do tej kłótliwej i wrogiej grupy”
  5. Mężczyzna chciał zgwałcić 10-latkę. Załatwiła go tak, że do końca życia będzie odczuwał ból
  6. Rodzina zamknęła się w piwnicy i siedziała tam przez 9 lat. Powód jest zatrważający

Wydawca i kierownik treści kobiecych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość: marta.kulik@iberion.pl