Aborcja w sposób legalny, w Polsce w 2019 roku, jak przekazał portal pulsmedycyny.pl na postawie danych Polskiej Agencji Prasowej, została przeprowadzona w szpitalach ponad tysiąc razy. Jak się okazuje, jej najczęstszą przyczyną było upośledzenie lub choroby płodu. Jednak sporo kobiet domaga się wprowadzania przerwania ciąży na życzenie. 

W 2019 roku w polskich szpitalach wykonano o 34 więcej zabiegów legalnego przerwania ciąży, niż w poprzednim roku. Z czego, aborcja była najczęściej dokonywana w województwie mazowieckim, następnie śląskim, pomorskim i świętokrzyskim. 

Legalna aborcja w Polsce

W Polsce, w dopuszczeniu z ustawą z lat 90., aborcja może zostać przeprowadzona gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, a także gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, nieuleczalnej choroby lub gdy do zapłodnienia doszło w wyniku czynu zabronionego. 

– Z 1110 aborcji wykonanych w minionym roku zdecydowaną większość – 1074 zabiegi – przeprowadzono po tym, jak badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu – przekazał portal pulsmedycyny.pl, podając dane na rok 2019.

Czy przerwanie ciąży na życzenie powinno być legalne?

Wiele osób domaga się, by przepisy aborcyjne w Polsce zostały złagodzone, zamiast zaostrzone, a także, by przerwanie ciąży na życzenie stało się legalne. Trudno jednak nie stwierdzić, że jest to niezwykle kontrowersyjny temat wśród społeczeństwa. 

Zgodnie z obowiązującą ustawą, na chwilę obecną, aborcja jest legalna tylko w wyżej wymienionych przypadkach. W dwóch pierwszych, przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Czy waszym zdaniem prawo aborcyjne w Polsce powinno zostać zmienione? Jesteście za jego poluzowaniem, a może zaostrzeniem? Jakie przemawiają przez was argumenty? Pragniemy poznać opinię naszych czytelników na ten ważny temat, który wciąż wzbudza ogromne kontrowersje, nie tylko wśród kobiet, które chcą walczyć o swoje prawa, ale i mężczyzn. 

źródło: pulsmedycyny.pl

Poprzedni artykułWielkie szczęście w domu Małgorzaty Ostrowskiej-Królikowskiej. W końcu się udało, niestety jej mąż nie dożył radosnej chwili
Następny artykułParaliżujące odkrycie policji. Niestety, sprawdził się najgorszy scenariusz, miał tylko 17 lat
Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.