Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Aborcja w Polsce. Jaka jest obecna sytuacja? O co walczymy?
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 11.09.2018 13:53

Aborcja w Polsce. Jaka jest obecna sytuacja? O co walczymy?

Aborcja w Polsce
Fot.instagram.com @marekpetraszek

Aborcja w Polsce to temat, który powraca za każdym razem ze zdwojoną siłą. Próby zaostrzenia polskiego prawa aborcyjnego zostały początkowo powstrzymane, jednak zwolennicy ustawy antyaborcyjnej, środowiska Pro-Life i polskie władze nie ustają w próbach zaostrzenia antyaborcyjnego prawa.

W 2016 roku przez Polskę przeszła fala protestów, które były wynikiem planowanego zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Kobiety w całej Polsce wyszły na ulice, by protestować i bronić swojej wolności i niezależności. Jak obecnie wygląda sprawa aborcji w Polsce?

Aborcja w Polsce jest nielegalna?

Na początek warto przypomnieć czym jest aborcja. Amnesty International definiuje aborcję jako zabieg medyczny przerywający ciążę. Potrzebują go kobiety, które z różnych powodów — ryzyka zdrowotnego, uszkodzenia płodu czy niechcianej ciąży — decydują się ją przerwać. Aborcje wykonywane przez wyszkolonych pracowników służby zdrowia w dobrych warunkach sanitarnych stanowią jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycznych. Dla zwolenników środowisk konserwatywnych i chrześcijańskich, aborcja jest „zabójstwem nienarodzonego dziecka”, dla zwolenników przerywania ciąży jest „prawem do decydowania o sobie”. Walka z aborcją jest więc dla jednych obroną nienarodzonego życia. Dla innych, walka o aborcję jest obroną wolności i prawa do świadomego decydowania o swoim zdrowiu i życiu.

Aborcja w Polsce jest nielegalna. Jedynie w 3 wyjątkowych przypadkach aborcja w Polsce może zostać wykonana:

1.”ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej”;
2. „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”;
3. „zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego”* (np. kazirodztwo, gwałt).

W każdym innym przypadku — tzn. kiedy na przykład kobieta nie chce urodzić dziecka, za dokonanie aborcji może zostać skazana nawet na 3 lata pozbawienia wolności. Natomiast, jeśli płód jest w stadium zaawansowanym, że może żyć samodzielnie poza łonem matki, za usunięcie ciąży kobieta może spędzić nawet 8 lat w więzieniu.

Środowiska pro-life, które walczą o zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej, chcą by punkt drugi, a więc usuwanie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, był od tej pory karalny. W tę myśl płód, który ma ciężką wadę serca lub chorobę genetyczną — musi się urodzić i albo umrzeć niedługo po urodzeniu, albo żyć z ciężką ułomnością.

W przypadku trzech wyżej wymienionych sytuacji, kiedy aborcja w Polsce może zostać przeprowadzona, o dwóch pierwszych decyduje lekarz. Kiedy ciężarna kobieta jest ofiarą gwałtu lub kazirodztwa zielone światło dla aborcji może dać wyłącznie prokurator.

Czy aborcja w Polsce zawsze była nielegalna?

W dwudziestoleciu międzywojennym aborcja była kompletnie nielegalna. Dopiero od 1932 roku przerwać ciążę można było tylko w dwóch przypadkach: jeśli ciąża była wynikiem gwałtu lub kazirodztwa oraz bezpośrednio z zalecenia lekarza. Okres okupacji hitlerowskiej był jedynym okresem w historii Polski, kiedy aborcja w Polsce była zupełnie legalna i mogła być wykonana „na życzenie”.

Obecne prawo aborcyjne w Polsce, które jest jednym z najostrzejszych w Europie jest wynikiem zmian wprowadzonych w prawie w 1993 roku. Obecnie jesteśmy świadkami czynnych zmian, które próbują jeszcze bardziej zaostrzyć dopuszczalność aborcji. Środowiska pro-life, a w szczególności inicjatywa Zatrzymaj aborcję, której inicjatorką jest Kaja Godek, uważają, że ciężkie upośledzenie czy poważne wady organów nie były powodem do przerwania ciąży. Tzw. aborcję eugeniczną popierają władze PiS oraz prezydent Andrzej Duda, który opowiedział się za walką o zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej.

Obecnie można zaobserwować ciągłe ścieranie się środowisko pro-life i pro-choice. Celebryci i znane osobistości wyrażają otwarcie swoje poparcie dla jednej lub drugiej strony barykad, biorąc czynny udział w marszach, paradach, pikietach. Mobilizacja kobiet, czyli tzw. Czarny Protest pokazał, że kiedy jesteśmy zjednoczeni w jakiejś idei, możemy dużo więcej zdziałać. Razem wszyscy jesteśmy silniejsi. Niestety, często niepotrzebnie ze sobą walczymy.

Już 30 września o godzinie 14:00 odbędzie się Marsz z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji. Nasza Redakcja weźmie w nim udział.

Jeśli chcielibyście skontaktować się z naszą Redakcją, piszcie. Czekamy na wasze listy:

[email protected]

ZOBACZ TEŻ:

  1. Znaki zodiaku, które są surowe w stosunku do…SIEBIE! Jesteś na liście?
  2. Godek o kobietach, które idą na marsz Pro Choice: „Nazistki!”
  3. Pawłowicz o Nowoczesnych Kobietach: „Ulicznice!”. Co jej powiecie?

źródło: amnesty-international.org.pl, poradnikzdrowie.pl, wysoieobcasy.pl

Powiązane
Poszukiwany, poszukiwana
Z jakiego filmu Barei pochodzi ten cytat? Te teksty znacie na pewno, tylko skąd?