Minister zdrowia Adam Niedzielski był gościem dzisiejszego wydania programu Wirtualnej Polski pt. Tłit. Podał w nim możliwy termin luzowania obostrzeń. Jego zdaniem jeśli apogeum trzeciej fali będziemy mieli za sobą na przełomie marca i kwietnia, nastąpi to właśnie wtedy.

Jednym z głównych tematów dzisiejszego wydania programu Tłit były kwestie dotyczące rezygnacji i luzowania obostrzeń, które miałyby nastąpić 12 lutego. Adam Niedzielski podkreślił, że pod uwagę brane są różne warianty, jednak żadna decyzja nie została jeszcze oficjalnie podjęta.

Adam Niedzielski luzowanie obostrzeń

Minister zdrowia pytany był o wiele kwestii związanych z obostrzeniami. Jednym z nich były propozycje powiatowego zasięgu wprowadzania restrykcji. Adam Niedzielski stwierdził, że przy tak dużej skali zachorowań w całym kraju różnicowanie na poziomie powiatów, jest jego zdaniem nieuzasadnione.

Kolejną omawianą kwestią były nadchodzące święta wielkanocne. W tym roku przypadają na pierwsze dni kwietnia, zatem minister zdrowia został zapytany, czy będą one wyglądać podobnie, jak w ubiegłym roku.

– Myślę, że niestety tak, ale jest moim zdaniem coś optymistycznego w tym, że być może to będą święta, po których będziemy podejmowali bardziej odważne decyzje luzujące, jeżeli oczywiście będziemy widzieli, że ten szczyt mamy za sobą – uznał Adam Niedzielski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Następnie padła bardzo ważna informacja dotycząca luzowania obostrzeń. Minister zdrowia stwierdził, że jeśli apogeum trzeciej fali na przełomie marca i kwietnia będzie już za nami, wówczas będzie można myśleć o takich rozwiązaniach:

– Myślę, że jeżeli będą się realizowały te scenariusze […], że mniej więcej na przełomie marca i kwietnia będziemy mieli za sobą apogeum trzeciej fali, to wtedy rzeczywiście będziemy wszystkie tak naprawdę działalności przywracali – powiedział minister zdrowia w programie Tłit.

Luzowanie obostrzeń

W dalszej części rozmowy szef resortu zdrowia zaznaczył, że sprawa priorytetową dla rządu, jest przywrócenie uczniów starszych klas do nauki stacjonarnej. Będą robić wszystko, by nastąpiło to jak najszybciej.

– To są decyzje, które będziemy podejmowali w pierwszej kolejności, właśnie pewnie w perspektywie poświątecznej – mówił Adam Niedzielski.

Przypomnijmy, że uczniowie z klas od 4 do 8 szkół podstawowych oraz ponadpostawowych uczą się zdalnie. Natomiast młodsze roczniki, które przeszły na tryb nauki zdalnej 9 listopada, od 18 stycznia uczą się w szkołach.

Sytuacja uległa zmianie w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie wprowadzono tzw. regionalizację obostrzeń ze względu na zwiększoną średnią liczbę zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Uczniowie klas I-III wstępnie uczą się tam zdalnie do 14 marca.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Poprzedni artykułCiało 5-miesięcznej dziewczynki zaczęło robić się fioletowe. Niemowlę miało powikłania po przebytej infekcji
Następny artykułIrena Kwiatkowska zmarła 10 lat temu. Na widok grobu aktorki do oczu napływają łzy
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl