W ostatnich dniach narastały spekulacje i naciski na polskie władze na wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pewnych grup zawodowych. Adam Niedzielski zabrał głos w tej w tej sprawie.

Adam Niedzielski o obowiązkowych szczepieniach dla medyków

Choć w ostatnich tygodniach można było odnieść wrażenie, że pandemia powoli staje się jedynie przykrym wspomnieniem, niedawno zaczęły znowu narastać niepokoje. Wiele osób nastawia się na czwartą falę epidemii, która prawdopodobnie ma nastąpić jesienią.

Wszystko za sprawą szczepień przeciwko COVID-19, które mimo początkowego entuzjazmu i wielu kampanii reklamujących nie cieszą się należytą popularnością.

Narastały głosy, że Ministerstwo Zdrowia powinno wprowadzić ograniczenia tylko dla osób niezaszczepionych, jak miało to miejsce na przykład we Francji, bądź wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla określonych grup zawodowych.

Niedawno Adam Niedzielski postanowił odnieść się do tych komentarzy. Minister zdrowia w piątkowym rozmowie z Polsat News wyznał, że przygląda się ze specjalistami na to jak sprawdzają się różne rozwiązania w innych krajach. Stwierdził, że jest bardzo przychylny ku temu, by wprowadzić obowiązkowe szczepienia dla medyków – niezależnie czy czwarta fala nadejdzie, czy nie.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Bardzo się przychylamy do pomysłu obowiązkowego szczepienia przeciwko COVID-19 wśród medyków – poinformował.

– Po prostu mamy też masę sygnałów ze strony organizacji pacjentów czy po prostu pacjentów, tych, którzy mają choroby przewlekłe, bardzo poważne, którzy chcą mieć pewne zapewnienie bezpieczeństwa, trafiając do szpitala – wyznał Niedzielski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Kto będzie musiał się zaszczepić?

Nie zabrakło głosów zadowolenia decyzją ministra. Od razu pojawia się pytanie, czy jedynie medycy będą objęci obowiązkiem szczepienia. Nie są to wszakże jedyne zawody, w których dochodzi do opieki nad chorymi.

Okazuje się, że brane są pod uwagę obowiązkowe szczepienia dla osób wykonujących te zawody, które już wcześniej w wypadku szczepień znalazły się w grupie priorytetowej. Mają to być medycy, pielęgniarki, czy pracownicy domów pomocy społecznej.

W tej samej rozmowie Adam Niedzielski postanowił uspokoić widzów, podkreślając, że sytuacja pandemiczna w Polsce nie jest aż tak krytyczna jak w innych krajach. Tym usprawiedliwił brak podjęcia radykalnych kroków dla osób niezaszczepionych, jak objęcie ich obostrzeniami, do czego doszło np. we Francji. Zauważył, że tam liczba zakażeń dobija do kilku tysięcy, gdy w Polsce nie przekracza 200.

Cieszy was decyzja Ministerstwa Zdrowia?

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Wiśniewski kompletnie łysy. Internauci zbierają szczęki z podłogi na jego widok
  3. Córka poinformowała o nagłej śmierci. Artysta zmarł we śnie

Źródło: Polsat News