Na zorganizowanej we środę konferencji prasowej w Olsztynie minister zdrowia Adam Niedzielski wyraził swoje przeczucia, na temat rozwoju pandemii koronawirusa. Jego  zdaniem już za dwa miesiące każdy z przypadków będzie sekwencjonowany. Zdradził także, że możliwe są nowe obostrzenia sanitarne dla osób zakażonych niebezpiecznymi wariantami koronawirusa.

Adam Niedzielski zapowiedział, że osoby, u których wykryty został niebezpieczny wariant koronawirusa otrzymają zwolnienia z kwarantanny i izolacji dopiero po uzyskaniu negatywnego testu.

Adam Niedzielski zapowiedział możliwe nowe obostrzenia

Podczas swojej przemowy na konferencji prasowej w Olsztynie minister zdrowia zapowiedział, że już w najbliższym czasie do laboratoriów sanepidu w Warszawie, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Olsztynie, Katowicach i Rzeszowie trafi 6,5 mln złotych na ich doposażenie.

Jego zdaniem te inwestycje pozwolą na to, by w przeciągu dwóch miesięcy każdy z wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem był sekwencjonowany. Niedzielski przekazał, że wraz z resztą resortu zdrowia chcą, by odbywało się na tyle szybko, żeby wyniki badania były znane przed zakończeniem przez osobę zakażoną izolacji.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

To wszystko miałoby służyć wprowadzeniu bardziej dolegliwych środków izolacyjnych, a także pozwoliłoby na dokładniejsze zbadanie charakteru ogniska oraz traktowaniu go w sposób wyjątkowy.

Minister zdrowia o przedłużeniu kwarantanny

Adam Niedzielski dodał, że jednym ze wcześniej wspomnianych bardziej dolegliwych środków będzie możliwość wydłużenia kwarantanny i izolacji przez inspektora sanitarnego dla osób zakażonych.

– Standardem jest to, że ten pierwszy okres przedłużenia to jest do 14 dni, mówię tutaj o izolacji jak i kwarantannie, ale mówię też o wprowadzeniu ewentualnego wymogu negatywnego testu przy wyjściu z kwarantanny lub izolacji – mówił minister zdrowia.

Dodatkowo rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział w rozmowie z PAP, że testy przed zakończeniem kwarantanny będą wykonywały osoby zakażone wszystkimi groźnymi wariantami COVID-19.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum

Źródło: bankier.pl

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl