Adolf Dymsza był legendarnym polskim aktorem kabaretowym i filmowym. Uważany był na najlepszego komika polskiego kina XX wieku, przedwojennego króla polskiej komedii. Pod koniec życia chorował na Alzheimera, jednak córka Dymszy nie opiekowała się ojcem i oddała go do przytułku, co spotkało się z ostracyzmem ze świata aktorskiego. Spadły na nią same nieszczęścia i zmarła w zapomnieniu. 

Anita Dymszówna odziedziczyła talent po ojcu i również była aktorką. Była postacią tragiczną, a najwięcej przykrości spotkało ją, gdy oddała schorowanego ojca do domu opieki. Zmarła ponad 20 lat temu w zapomnieniu, przez ostracyzm środowiska aktorskiego, a także chorobę alkoholową. Dlaczego Adolf Dymsza trafił do przytułku i jak dalej potoczyło się życie jego córki? 

Adolf Dymsza zostawiony w przytułku

Adolf Dymsza był jednym z najwybitniejszych aktorów przedwojennego kina, jednak odszedł samotny i schorowany. Jak to tego doszło? Adolf Dymsza stracił słuch i chorował na Alzheimera, ostatnie dwa lata życia spędził w Domu Opieki Społecznej w Górze Kalwarii. Córka wraz z mężem nie mieli czasu i sił, by się nim opiekować na starość. Mąż córki Dymszy w rozmowie z Rewią opowiedział, że środowisko aktorskie miało wiele pretensji do nich, za to, że zostawili ojca w przytułku. 

– W Skolimowie nie chcieli teścia przyjąć, bo był niedołężny. Udało się dopiero w domu pomocy społecznej w Górze Kalwarii. Jeździliśmy tam często z Anitą na występy, żeby odwdzięczyć się tym ludziom. Mimo to środowisko miało do nas pretensje, że oddaliśmy go do przytułku i jesteśmy najgorsi na świecie – wspominał zięć Dymszy. 

w którymś wywiadzie coś wspominała o mieszkaniu w Nowym Sączu – poszukać

Kim była Anita Dymszówna?

Anita Dymszówna była również aktorka, a warsztat zdobyła studiując wraz z Piotrem Fronczewskim, czy Andrzejem Sewerynem. Wystąpiła w głośnym filmie dokumentalnym Raz, dwa, trzy w reżyserii Lindsay Andersona. Mężem aktorki był Maciej Damięcki, jednak para rozwiodła się w 1977 roku.

Rozwód i ostracyzm środowiska aktorskiego sprawił, że córka Dymszy zaczęła nadużywać alkoholu. Jeszce kilka lat po rozwodzie zagrała w teatrze, jednak już nigdy nie powróciła do filmu. Powoli wycofała się z życia publicznego i została zapomniana. Zmarła w samotności 7 lipca 1999 roku w Warszawie, a pochowana została na warszawskim cmentarzu bródnowskim. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Adolf Dymsza
wikipedia.org

Adolf Dymsza był cenionym aktorem komediowym przed wojną. 

Adolf Dymsza
wikipedia.org

Zmarł w przytułku w 1975 roku.

Adofl dymsza
screen youtube.com @ konto_nr_161191

Jego córka — Anita Dymszówna zmarła w zapomnieniu w 1999 roku.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ile lat ma Magda Mołek? Wiek nie jest dla niej tematem tabu
  2. Ida Nowakowska kiedyś i dziś. Gwiazda TVP przeszła spektakularną metamorfozę
  3. Ojciec Braci Golców zmarł, gdy byli jeszcze dziećmi. ”Jego choroba trwała niespełna miesiąc”
  4. Finalista „Mam Talent” od miesięcy zmaga się z nowotworem. Poprosił fanów o modlitwę
  5. „Jaka to melodia” będzie miało nową prowadzącą? Widzowie TVP ją kochają!
  6. Dieta ziemniaczana podbija sieć. Trwa kilka dni, a jej efekty powalają na kolana
  7. Fani są zrozpaczeni. Uwielbiany gwiazdor disco-polo wydał oficjalne oświadczenie, odszedł już na zawsze
Poprzedni artykułAgata Duda i Andrzej Duda w namiętnym pocałunku. Opublikowano intymne i bardzo romantyczne zdjęcie pary prezydenckiej
Następny artykułKilka miesięcy temu spłonęło mieszkanie zwycięzcy „Top Model”! ”W domu była trójka rodzeństwa”
Redaktor działu show-biznes w Lelum.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Swoją pracę licencjacką napisał o kreowaniu wizerunku Dody, której jest fanem. Nie lubi sportu, nie przepada za siłownią, za to uwielbia podróżować i poznawać wszystko, co nowe.