Agata Duda nagle dołączyła do rozmowy prezydenta z dziennikarzem Polsatu. Pierwsza dama po raz pierwszy zabrała głos w sprawie protestów po wyroku TK w sprawie aborcji. Takiego obrotu spraw nikt się nie spodziewał

Na ten moment czekało mnóstwo Polaków. Pierwsza dama Agata Duda przerwała milczenie w sprawie aborcji. Nikt nie spodziewał się, że dojdzie do podobnej sytuacji.

Agata Duda wypowiedziała się w sprawie aborcji

– Powiem tak, mogę mówić oczywiście za siebie, ja nie wyobrażam sobie, żebym mogła usunąć ciążę, nawet ciążę zagrożoną, ale wynika to z moich przekonań, również z mojej wiary, ale także ze świadomości, że w tej niewyobrażalnie trudnej sytuacji nie zostałabym sama i miałabym wsparcie rodziny – powiedziała Agata Duda na temat aborcji.

Swoją wypowiedź kontynuowała swoimi doświadczeniami z ostatnich pięciu lat – Przez ostatnie pięć lat poznałam bardzo wiele kobiet, które pomimo tego, że miały takie prawo, nie zdecydowały się na usunięcie ciąży, tylko wychowują rzeczywiście ciężko upośledzone dzieci, poznałam również takie kobiety, które będąc w ciąży dowiedziały się, że ich dzieci zaraz po porodzie umrą – stwierdziła Pierwsza dama.

W dalszej części wypowiedzi wyraziła swój szacunek do spotkanych na swojej drodze kobiet – Powiem tak, mam do tych kobiet ogromny szacunek i uważam je za bohaterki. Nie wiem, czy one same uważają się za bohaterki, myślę, że mają po prostu do tego podejście, jak każda inna matka i bezgranicznie kochają swoje dzieci – powiedziała żona prezydenta.

Zadała także pytanie, czy każda kobieta jest zdolna do heroizmu. Pytana o formę protestów przez dziennikarza telewizji Polsat, Agata Duda odpowiedziała – Nie można tolerować aktów agresji, niszczenia kościołów, na to nie ma zgody.

 1. Stanie się już w piątek, wszyscy są w gotowości. Szef kancelarii premiera potwierdza
 2. Nieoficjalnie: padła konkretna data wprowadzenia ponownego lockdown
 3. Atak nożownika po proteście w Gdyni. Pociął twarz mężczyźnie, który bronił obrażanych kobiet

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że rozumie decyzję kobiet i jest bardzo zasmucony tą sytuacją – Jestem bardzo zasmucony tą sytuacją. Przede wszystkim zacznę od tego, że kobiety, które protestują rozumiem. Czuję tę sytuację, choć wszyscy znają moje poglądy i wiedzą o tym, że jestem przeciwnikiem aborcji eugenicznej i mówiłem o tym wielokrotnie. W pierwszej chwili, kiedy była mowa o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który te bardzo niejasne przesłanki umożliwiające aborcję eugeniczną uznał za niezgodne z konstytucją rzeczywiście byłem z tego zadowolony – mówił Andrzej Duda.

– Natomiast spodziewałem się jednak, mimo wszystko, że Trybunał Konstytucyjny zostawi czas na to, aby przepisy w tym zakresie mogły zostać doprecyzowane dlatego, że o ile te przesłanki rzeczywiście nie były jasne i zgodzę się z Trybunałem, że spowodowały one sytuację niebezpieczną, bo jeżeli mowa była o dużym prawdopodobieństwem ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, to rozumiem, że Trybunał Konstytucyjny uznał, że w aspekcie norm konstytucyjnych te przesłanki są absolutnie niewystarczające  – powiedział prezydent. 

Andrzej Duda wypowiedział się również na temat płodów letalnych – Trzeba wiedzieć o tym, że jeżeli chodzi o uszkodzenia płodu, to wady tzw. letalne, czyli te, które powodują śmierć dziecka natychmiast po urodzeniu (…), to jest jednak bardzo szczególna sytuacja. Jeżeli spojrzymy teraz na kobietę, która w takiej ciąży się znajduje to trzeba jasno powiedzieć, że jej sytuacja jest absolutnie dramatyczna i brak zrozumienia dla tej sytuacji jest czymś, z czym ja osobiście sobie także absolutnie nie radzę.  I uważam, że musi być ten element tutaj uwzględniony, a do tej pory nie został – komentuje głowa państwa.

Na koniec skomentował dzisiejsze słowa swojej córki Kingi – Jestem dumny generalnie z mojej córki. Wiem, że w tej trudnej sytuacji nie było łatwo zabrać głos, a ona ma swoje zdanie i je wyraziła – powiedział i dodał, że jest ono nieco odmienne od jego zdania. – Ja jestem tutaj bardziej konserwatywny, ona jest bardziej liberalna, ale jest osobą dorosłą i ma do tego pełne prawo. Ja nie uważałem, że kompromis jest dobry, choć trzeba przyznać, że pan prezydent Lech Kaczyński był zwolennikiem kompromisu aborcyjnego – mówił prezydent.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest
  2. Oficjalnie: wprowadzają lockdown. Jest już potwierdzenie, wiadomość z zagranicy zaskakuje
  3. Pilna konferencja Strajku Kobiet, przedstawiono postulaty. Kiedy koniec protestów?
  4. Wiemy, którzy uczniowie jako pierwsi wrócą do szkoły. Minister edukacji potwierdza
  5. Pilne: Nie żyje książę, był czwarty w kolejce do tronu. Miał 38 lat
  6. Będą kary dla wszystkich, Sejm przyjął nowe prawo. Wysokie grzywny za konkretne przewinienia w czasie epidemii
  7. Wymieszaj składniki widelcem i wyłóż na patelnię. W mniej niż 5 minut zrobisz placuszki lepsze niż placki ziemniaczane
 

Źródło: polsatnews.pl

Poprzedni artykułGwiazda TVP rzuciła pracę. Mocne słowa podsumowała błyskawicą
Następny artykułRząd wykorzystał zamieszanie, po cichu wprowadził nowy podatek. Objęte tysiące Polaków
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl