Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Super Expressem ujawnił, ile według niego powinna zarabiać pierwsza dama. Były prezydent nie ukrywał, że ta sprawa powinna już dawno zostać uregulowana prawnie. Jakie wynagrodzenie powinny otrzymywać żony głów państwa?

Aleksander Kwaśniewski nie wytrzymał i powiedział konkretną sumę, jaką powinny zarabiać pierwsze damy Polski. Dodawał, że ta kwestia powinna być już dawno uzgodniona. Jaką kwotę podał?

Aleksander Kwaśniewski o zarobkach pierwszych dam

Portal superexpress.pl podał informacje, że były prezydent Polski powiedział, że pierwsza dama powinna zarabiać półtorej średniej krajowej pensji, czyli około 7 tys. złotych. Ta kwestia jest ważna ze względu na składki emerytalne, które decydują o końcowej wysokości emerytury.

— Wysokość wynagrodzenia powinna być rozsądna. Czyli nie symboliczna złotówka, ale tez nic, co ludzi kułoby w oczy, czyli na przykład półtorej średniej płacy krajowej — mówił w wywiadzie dla se.pl.

Jednocześnie dodawał, że ta kwestia powinno już dawno zostać uregulowana. Może nie jest to tradycyjnie pojmowany zawód, ale pewna szczególna pozycja, która wymaga niekiedy sporych wyrzeczeń dotyczących, np. rozstania się z własną działalnością.

— Protokół dyplomatyczny, media, oczekiwania społeczne nakładają na pierwszą damę wiele poważnych obowiązków. Dużo więcej niż na małżonków premiera, marszałków czy ministrów — tłumaczył dalej w wywiadzie.

  1. Wyśledzili Beatę Kozidrak. Była bez makijażu i burzy loków na głowie, nie miała pojęcia, że robią jej zdjęcia z ukrycia
  2. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić

Problem wynagrodzenia dla pierwszej damy

Cała kwestia zaistniała wraz z projektem ustawy, dotyczącej podwyżek dla polityków. Wtedy po raz pierwszy pojawiła się kwota 18 tys. złotych, które miałaby otrzymywać Agata Duda w zamian za swoją pozycję. Projekt spotkał się z bardzo ostrą krytyką medialną i społeczną, a 17 sierpnia został odrzucony przez senat.

Swój głos w sprawie zabrała również żona Aleksandra Kwaśniewskiego Jolanta. Jej zdaniem tak wysoka pensja dla żony obecnego prezydenta byłaby łatwiejsza do zaakceptowania, gdyby Agata Duda nie była tak „milczącą” pierwszą damą Polski.

Sama zainteresowana zastrzegała, że wcale nie zależy jej na pensji. Chce po prostu otrzymywać składki emerytalne, z których musiała zrezygnować po tym, jak porzuciła zawód nauczycielki w krakowskim liceum.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Aleksander Kwaśniewski
fot. Jan Bielecki/East News

Były prezydent zdradził kwotę, jaką powinna zarabiać pierwsza dama.

ZOBACZ TEŻ:

  1. TVP właśnie poinformowało, nie żyje polski polityk. Kondolencje napływają ze wszystkich stron
  2. „Nasz nowy dom”: Kolejny gest Katarzyny Dowbor, pokazała, na co ją stać. Fani programu będą poruszeni
  3. Katarzynka Glinka właśnie przekazała radosną nowinę. „Jestem tak szczęśliwa, że nie mogę się powstrzymać”
  4. Mama kupiła córce starą lalkę w prezencie. Gdy okazało się, co jest w środku, zamarła
  5. Latami nie zmywała makijażu przed snem. Lekarka prawie zemdlała, gdy zajrzała pod jej powiekę
  6. Szykujcie się, za chwilę Biedronka i Lidl przeżyją ogromne oblężenie. Już przygotowują się na tłumy klientów

Źródło: se.pl, pomponika.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl