Szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność, Alfred Bujara chciałby wprowadzić przepis, zakazujący handlu w godzinach wieczornych. Jest to ten sam człowiek, który zaproponował zakaz handlu w niedziele. Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji przekazała w rozmowie z „wiadomoscihandlowe.pl”, że jest przeciwna temu pomysłowi.

Zapowiada się kolejna debata w sprawie handlu. Tym razem w grę wchodzi potencjalny zakaz wieczorową porą. Czy jest możliwość, że dojdzie do skutku?

Alfred Bujara proponuje zakaz handlu wieczorami

Odkąd pomysł zakazu handlu w niedziele wszedł w życie coraz więcej właścicieli sklepów decyduje się przekształcać je w placówki pocztowe, co jednocześnie zezwala na pominięcie tego przepisu. Co więcej, pracownicy wcale nie protestują przeciwko pracy w niedziele, gdyż jest to dla nich dodatek do pensji.

Tymczasem portal „wiadomoscihandlowe.pl” informuje, że pomysłodawca wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, Alfred Bujara chciałby wprowadzić także zakaz handlu w godzinach wieczornych. 

– Przecież na Zachodzie i w Europie Środkowej są ograniczone możliwości otwarcia sklepów. U nas nie. Tam po godzinie w niektórych krajach 20, w niektórych 21, może się otworzyć tylko malutki sklep. O 18.30, teraz o 19, jak państwo wiecie, w Brukseli sklepy się zamykają. U nas mogą handlować nawet i całą noc – miał powiedzieć Bujara.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Przeciwna temu pomysłowi jest prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Renata Juszkiewicz.

– Nie popieramy tego pomysłu, to zła propozycja. Wydłużone godziny pracy to wyjście naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. Szczególnie w okresie pandemii, gdy bezpieczeństwo i komfort klientów są szczególnie ważne, istotna jest możliwość zrobienia zakupów w wygodnej dla konsumenta porze dnia – zaznacza Juszkiewicz.

Podobnego zdania jest także prezes Polskiej Izby Handlu, Maciej Ptaszyński, który uważa, że Polacy przyzwyczaili się do robienia zakupów w godzinach wieczornych, szczególnie w większych aglomeracjach miejskich, co wynika z ich trybu życia.

Myślicie, że pomysł Alfreda Bujary jest dobry?

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Nie żyje polski sportowiec. 41-latek był legendą w swoim zespole
  2. Z zagranicy przyszła paczka. Adresatem Jacek Jaworek
  3. Michał Wiśniewski zostanie przesłuchany przez prokuraturę

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl

 

Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl