Alina Janowska: mąż ciężko przeżył jej śmierć. Żona odeszła od niego w listopadzie 2017 roku, po ponad 50 latach małżeństwa. Jak radzi sobie z ogromną samotnością?

Alina Janowska była nie tylko wybitną aktorką, ale także uczestniczką Powstania Warszawskiego. W 2017 roku stoczyła ostateczną bitwę z okrutną chorobą i zmarła w wieku 94 lat. Przez ostatnie lata jej życia opiekował się nią troskliwie jej małżonek. Alina Janowska: mąż bardzo przeżył jej śmierć. Stara się radzić sobie z samotnością, jak może.

Alina Janowska: mąż bardzo przeżył śmierć artystki

Wybitna postać, znana z takich kultowych produkcji jak Wojna domowa, Stawka większa niż życie czy Czterdziestolatek. Niestety, aktorkę zaatakowała okrutna choroba – przez lata zmagała się z Alzheimerem. Kilka lat przed śmiercią przestała chodzić i pozostawała pod stałą opieką męża i lekarzy. Alina Janowska: mąż przyznał, że już kilka lat przed śmiercią stan artystki był dramatyczny. Opowiedział Faktowi, jak wyglądały ostatnie lata jej życia.

– Alina już nie wstaje z łóżka, nie ma sił. (…) Nie liczę już, że jej stan się poprawi. To raczej niemożliwe. Sytuacja jest dramatyczna – mówił ze smutkiem Wojciech Zabłocki w rozmowie z Faktem w 2016 roku.

Gdy żona ostatecznie odeszła w 2017 roku, jej mąż bardzo to przeżył. Byli razem ponad 50 lat.

Kim jest Wojciech Zabłocki?

Alina Janowska: mąż aktorki również jest wybitną postacią. 89-latek ma na swoim koncie wiele sukcesów na różnych polach. Jest wielokrotnym medalistą olimpijskim w szermierce, którą uprawiał przez wiele lat. Oprócz tego zajmował się równolegle architekturą. Jako doktor w tej dziedzinie nauki był wielokrotnie nagradzany i przyczynił się do powstania naprawdę wspaniałych ośrodków sportowych nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Jak Wojciech Zabłocki przeżył śmierć żony? Ostatnie lata jej życia ze względu na stan zdrowia ukochanej były dla niego bardzo ciężkie. Dzielnie czuwał przy łóżku Janowskiej, mimo że ta już go nie rozpoznawała. Gdy odeszła w 2017 roku pozostawiła go w żałobie. Na szczęście Wojciech Zabłocki jest w bardzo dobrej formie, a ze względu na swoje liczne zainteresowania, ma czym zająć myśli.

Ciężka praca to jego lek na samotność: jego dzieci na co dzień mieszkają w USA, nie zajmują się więc ojcem. Architekt i szermierz ma jednak swoje sposoby na spędzanie czasu: po latach powrócił do swojej pasji, jaką jest malarstwo, a na początku miesiąca otworzył we Wrocławiu wystawę ze swoimi szkicami z pobytu w Syrii w latach 80.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

alina janowska: mąż
instagram.com/michaltalaj

Legenda polskiego kina przez ostatnie lata życia cierpiała z powodu choroby Alzheimera.

1
2
3
4
Poprzedni artykułIle zarabia Roksana Węgiel? To zrobi na was ogromne wrażenie
Następny artykułAgnieszka Chylińska NAPISAŁA książkę! Nikt się tego nie spodziewał, premiera w tym miesiącu
Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.