Główny doradca premiera ds. COVID-19, Andrzej Horban wypowiedział się na temat luzowania obostrzeń. Lekarz nie ma wątpliwości, że znoszenie ograniczeń powinno nastąpić po zaszczepieniu zdecydowanej większości osób powyżej 70. roku życia.

– To nie jest czas na luzowanie obostrzeń – powiedział prof. Andrzej Horban w RMF FM. 

Andrzej Horban o luzowaniu obostrzeń

– Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie śpieszmy, bo cały nasz wysiłek przez rok czyniony, potężny, demolujący życie społeczne, może wziąć w łeb – dodał na antenie profesor.

Andrzej Horban zwrócił uwagę na fakt, że posiadamy szczepionkę, ale niestety w niewystarczającej ilości. 

– Chodzi o to, żeby ochronić ludzi najstarszych, którzy mają największe ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci – zaznaczył. 

Dziennikarz zapytał głównego doradcę premiera ds. COVID-19 również o to, w jakich sektorach obostrzenia powinny być luzowane najpierw. Horban nie ma wątpliwości, że w pierwszym etapie rząd powinien wziąć pod uwagę szkoły. 

– Jeżeli uda nam się zaszczepić zdecydowaną większość powyżej 70 plus, to mamy wszelkie powody do tego, żeby zdecydowanie ograniczać wszystkie restrykcje i obostrzenia – podkreślił. 

Szczepienia w Polsce

W poniedziałek 25 stycznia ruszyły szczepienia seniorów powyżej 70. roku życia. Wcześniej zaszczepiono tzw. grupę zero, czyli m.in. medyków.

Właśnie rozpoczął się pierwszy etap szczepień. Po seniorach zostaną zaszczepieni osoby z chorobami przewlekłymi i służby mundurowe. 

Aktualnie do 31 stycznia obowiązuję obostrzenia, które rząd przedłużył w połowie miesiąca. Obecnie zamknięte pozostają restauracje i hotele, nie funkcjonują również stoki narciarskie. Ferie zimowe odbyły się w jednym czasie w całej Polsce, a szkoły na ten czas pozostały zamknięte. 18 stycznia do szkół powróciły dzieci z najmłodszych klas.

Pojawiają się głosy, że od 1 lutego ma nastąpić luzowanie obostrzeń. Politycy sugerowali, że w pierwszej kolejności zostaną otwarte galerie handlowe. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Poprzedni artykułGIS wydał ostrzeżenie publiczne dot. żywności. Chodzi o napoje energetyczne
Następny artykułKarolina Szymczak, żona Piotra Adamczyka, pokazała zdjęcie brzucha po operacji
Redaktor prowadząca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Z mediami związana od ponad 7 lat. Karierę zaczynała w portalu o tematyce kobiecej, później związała się z wydawnictwem Edipresse, do którego należy m.in. Party.pl. Ostatnie lata związana z Wirtualną Polską, gdzie pisała teksty o tematyce show-biznesowej, a także reportaże społeczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patrycjaceglinska@gmail.com