Oficjalne, choć wciąż wstępne, wyniki głosowania w wyborach do niemieckiego parlamentu wskazały jednoznacznego zwycięzcę – to socjaldemokratyczna SPD, najstarsze ugrupowanie polityczne w Niemczech. Jej kandydat zostanie więc najprawdopodobniej następcą odchodzącej po 16 latach Angeli Merkel. Macierzysta partia żegnającej się ze stanowiskiem liderki rządu – CDU/CSU – zanotowała zaś najniższy wynik w historii.

Kto zastąpi Angelę Merkel?

Mimo że ujawnione pierwotnie wyniki exit polls wskazywały na nieprawdopodobny remis dwóch największych partii (według wstępnych sondaży miały one uzyskać po 25% głosów), finalnie wynik socjaldemokratów poszybował w górę – SPD osiągnęła 25,7% poparcia.

Na drugim miejscu znalazła się chadecka CDU/CSU z 24,1%. Jako ostatni na podium stanęli Zieloni (jeszcze kilka miesięcy temu typowani na zwycięzców) z wynikiem 14,8%. Na dalszych pozycjach uplasowali się: liberałowie z FDP (11,5%), prawicowi populiści z AfD (10,3%) oraz socjaliści z Die Linke (4,9%).

Misja tworzenia rządu winna tym samym zostać powierzona zwycięskiej SPD wraz z jej kandydatem na kanclerza – byłym burmistrzem Hamburga Olafem Scholzem. Po ogłoszeniu wstępnych wyników opisał on zwycięstwo słowami „wielki sukces”. Stwierdził również, że wyborcy jasno wyrazili swoje zdanie.

Chętni do dalszego rządzenia są jednak również chadecy z CDU/CSU. Mimo historycznej porażki różnica między nimi a socjaldemokratami nie jest bowiem duża. Kandydatem na kanclerza z ramienia Unii jest zaś Armin Laschet.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

– Liczby pokazują, że istnieje możliwość stworzenia koalicji Unii – powiedział w związku z tym sekretarz generalny partii w wywiadzie dla telewizji ARD.

Wyniki wskazują także, że przed nami koalicja trzech partii – ani zwycięzcy, ani zdobywcy drugiego miejsca nie będą bowiem w stanie zbudować rządu bez Zielonych i FDP.

Angela Merkel stała na czele niemieckiego rządu przez blisko 16 lat. Już wkrótce dowiemy się, kto ją zastąpi, a także jakie konsekwencje będzie to miało tak dla świata oraz Europy, jak i dla Polski.

Źródło: Polsat News

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Kilka wskazówek, aby wyglądać doskonale na zdjęciach z wakacji
  2. Opalenizna jak u gwiazd? Znamy na to rewelacyjny sposób
  3. Jacek Iwaszko wyszedł z „Milionerów” z czekiem na milion zł. Wiemy, jaki przelew dostanie naprawdę

Redaktor