Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Anja Rubik: „Wydaje nam się, że znamy się na seksie, bo go uprawiamy, a to bzdura”. Czy naprawdę potrzebujemy edukacji seksualnej?
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 24.09.2018 13:51

Anja Rubik: „Wydaje nam się, że znamy się na seksie, bo go uprawiamy, a to bzdura”. Czy naprawdę potrzebujemy edukacji seksualnej?

anja rubik
Fot.instagram.com @sexedpl

Anja Rubik w 2017 roku zainicjowała akcję #SEXEDPL. Akcja promuje edukację seksualną i podnoszenie wiedzy o seksie wśród młodych osób w Polsce. Z okazji książkowego wydania podręcznika #SEXEDPL, Anja Rubik zorganizowała cykl wykładów i warsztatów z edukacji seksualnej. Czy działania polskiej modelki przyniosły efekt?

Przez ostatni weekend, od 21 do 24 września jedna z warszawskich publicznych szkół zamieniła się w szkołę, w której rozmawiało się otwarcie o seksie. Zaciekawiona i zaintrygowana serią filmików, a potem podręcznikiem #SEXEDPL, postanowiłam wziąć udział w jednym z niedzielnych wykładów.

Anja Rubik, akcja #SEXEDPL?

O akcji #SEXEDPL dowiedziałam się jak zapewne każdy, rok temu z mediów społecznościowych. Obejrzałam wszystkie filmiki, w których wzięły udział znane postaci literatury, muzyki i filmu. Krótkie wideo pokazywały różne aspekty życia seksualnego jak antykoncepcja, świadoma zgoda, tabletka dzień po, orgazm itd. Minimalizm środków użytych w tych edukacyjnych mini-produkcjach pozwalał skupić się na rzeczach ważnych, czyli na przekazywanych informacjach i wiedzy o seksie.

W wywiadzie dla Gazety Wyborczej Anja Rubik przyznała, że po emisji serii 14 filmów w internecie (ponad 10 milionów odsłon) setki tysięcy młodych ludzi wysłało do niej listy i maile, w których podzieliło się z nią swoimi przeżyciami. Anja Rubik powiedziała, że była przerażona skalą problemu, jaką jest w Polsce brak edukacji seksualnej. Seks jest wciąż tematem tabu, a w obiegu krążą powielane stereotypy i wyssane z palca informacje. Zajęcia wychowania do życia w rodzinie w polskich szkołach są prowadzone pobieżnie. Nie dotykają najważniejszych tematów, albo robią to w nieodpowiedni sposób. Za moich czasów, a więc zaledwie kilka lat temu na zajęciach wdż mówiono, że homoseksualizm jest zaburzeniem (sic!), a o temacie antykoncepcji czy aborcji nie mówiło się w ogóle. To znaczy… mówiło się, ale na lekcjach religii, gdzie te tematy były naturalnie piętnowane, a młodzież była straszona ogniem piekielnym za branie pigułek antykoncepcyjnych lub przerywanie niechcianej ciąży. Albo co gorsza, uprawianie seksu z osobą tej samej płci.

Kiedy w niedzielę siedziałam w licznej grupie młodych kobiet i mężczyzn na wykładzie w szkole pop-up #SEXEDPL dotyczącej aborcji, obrazy z mojej gimnazjalnej i licealnej przeszłości stanęły mi przed oczami. Wtedy zrozumiałam, jak ważna jest dobra edukacja seksualna — pełna rzetelnej wiedzy i otwartości.

Anja Rubik, pop-up szkoła #SEXEDPL?

Pomysł zorganizowania cyklu wykładów i warsztatów dotyczących różnych aspektów sfery seksualnej jest według mnie jak najbardziej trafiony. Dziwne jest to, że nikt wcześniej nie zorganizował czegoś podobnego na tak dużą skalę.

– Wiem, że to może zabrzmieć naiwnie, ale naprawdę wierzę w ten projekt i w to, że jesteśmy w stanie coś zmienić. Edukacja seksualna w naszym kraju stoi na bardzo niskim poziomie, a to ma bardzo poważne konsekwencje. W państwach, gdzie jest inaczej, mamy do czynienia z wyższym współczynnikiem tolerancji na różnorodność seksualną, nikt nie musi się martwić o prawa kobiet i mniejszości. Wiek pierwszej inicjacji seksualnej jest późniejszy. – powiedziała modelka otwierając szkołę #SEXEDPL.

Cały piątek, sobota i niedziela wypełnione były wykładami dotyczącymi tematów takich jak AIDS, aborcja, homofobia, świadoma zgoda, STI (choroby przenoszone drogą płciową) itd. Na intrygujących i dość nietypowych warsztatach można było nauczyć się kręcić…porno. Program szkoły pop-up #SEXEDPL był bardzo bogaty i merytorycznie świetnie przygotowany. Wykłady i warsztaty prowadzili specjaliści w danym temacie. Natomiast tłumy młodych ludzi, dowiodły nie tylko popularności akcji #SEXEDPL, ale i zapotrzebowania na dobrą edukację seksualną w Polsce.

Anja Rubik na temat edukacji seksualnej w Polsce?

Podoba mi się, że Anja Rubik nie boi się mówić jak sprawa ma się z seksem w Polsce i nie boi się działać. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej otwarcie przyznała:

Wydaje nam się, że znamy się na seksie, bo go uprawiamy, a to bzdura.

To prawda. Nie powinniśmy bać się zadawać pytań i szukać na nie odpowiedzi. Podręcznik #SEXEDPL i szkoła Anji Rubik są cenną inicjatywą i pokazują, że ani wiedzy, ani seksu nie należy się bać — należy o tym rozmawiać. Nie krzyczeć, ale po prostu rozmawiać.

Podczas niedzielnego wykładu o aborcji jedna z prowadzących, psycholożka Barbara Baran, powiedziała na wstępie, że podczas spotkania nie będziemy o aborcji „krzyczeć”, ale na spokojnie rozmawiać, bo ten temat właśnie tego wymaga. Jako redaktor i dziennikarz jestem zwolennikiem rzetelnej wiedzy. Nie lubię niczego przyjmować „na wiarę”, zwłaszcza jeśli coś wydaje mi się nieprawdą. Podczas wykładu o aborcji każdy mógł się otwarcie i bez strachu wypowiedzieć na temat przerywania ciąży. Dla mnie największym zaskoczeniem był udział kobiety, która sama była w zaawansowanej ciąży. Powiedziała, że kiedy zaszła w długo wyczekiwaną ciążę, zrozumiała, jak ważne jest prawo wyboru. Wyboru czy decydujemy się przerwać, czy donosić ciążę:

– Nie wyobrażam sobie być zmuszoną do niechcianej ciąży. Ciąża jest dla organizmu bardzo wycieńczająca. Jeśli nie byłabym na to przygotowana, a ktoś kazał mi ją donosić, to byłoby straszne. – przyznała.

Anja Rubik zrobiła niesamowitą rzecz — sprawiła, że Polacy zaczęli rozmawiać o seksie. Na pewno sytuacja w naszym kraju nie zmieni się od razu. Jednak jestem pewna, że akcja #SEXEDPL da młodym Polakom przestrzeń do bycia otwartymi na tematy seksu i wszystkiego, co się nim wiąże.

ZOBACZ ZDJĘCIE:

Anja Rubik
Anja Rubik

ZOBACZ TEŻ:

  1. Babski wieczór? Maseczki z wina i czekolady to prawdziwy hit!
  2. Maminsynek? Sprawdź 15 sygnałów, że właśnie na niego trafiłaś!
  3. Martyna Wojciechowska opowiedziała, jak Marysia zareagowała na adoptowaną córkę

źródło: gazeta.pl, glamour.pl, vogue.pl, queer.pl

Powiązane
Poszukiwany, poszukiwana
Z jakiego filmu Barei pochodzi ten cytat? Te teksty znacie na pewno, tylko skąd?