Antykoncepcja w Polce jest zupełnie darmowa. W dalszym ciągu niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że jedna z innowacyjnych metod zabezpieczenia nic ich nie kosztuje. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przypomina, że poradnie ginekologiczne mają obowiązek informowania i pogłębiania wiedzy dotyczącej refundowanych świadczeń.

Pacjentki od dobrych kilku lat jasno sygnalizują, że w dalszym ciągu mają gigantyczny problem z założeniem spirali antykoncepcyjnej w gabinetach publicznej służby zdrowia. Co ciekawe, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 roku należy to do ich powinności. Oskarżanie palcówek za nierealizowanie kontaktów może skutkować nałożeniami kar.

Antykoncepcja jest darmowa

Spirala antykoncepcyjna gwarantuje aż 99% skuteczności. Zwykle zakładana jest na okres 3-5 lat, ale jej usunięcie możliwe jest oczywiście o wiele wcześniej. Antykoncepcja ta jest w pełni bezpieczna dla organizmu kobiety.

Wyróżnia się trzy rodzaje spirali: hormonalną, miedzianą lub obojętną. Decyzję dotyczącą wyboru konkretnej wkładki podejmuje finalnie lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz badaniu ginekologicznemu. 

Spirala antykoncepcyjna refundowana jest na NFZ

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 roku na temat świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, Narodowy Fundusz Zdrowia ma obowiązek finansować założenie oraz usunięcie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej. 

Należy pamiętać jednak, że koszty wkładki ponosi pacjentka.  Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny jednoznacznie wskazuje, że kobiety nie są informowane o przysługującym ich świadczeniach lub coraz częściej spotykają się z odmową. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Antykoncepcja
instagram.com @aladysdoctor

Antykoncepcja w Polsce jest zupełnie darmowa. 

Antykoncepcja
instagram.com @dr_katerinakistheofanis

Kobiety nie są informowane o przysługujących im świadczeniach. 

Antykoncepcja
Instagram.com @permianwomenscenter

Spirala antykoncepcyjna jest całkowicie bezpieczna dla organizmu kobiety. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Toksyczne bombki choinkowe. Producenci ukrywają prawdę
  2. Nagłaśniamy: Skandal w częstochowskim salonie dla psów. Fryzjer musi odpowiedzieć za swoje zachowanie
  3. Urszula Dudziak miała romans z żonatym mężczyzną. Gwiazda znalazła go martwego w wannie
  4. Biedronka pozwana przez znaną blogerkę. Marta Dymek z Jadłonomii pozwie giganta za przepis na piernik
  5. Matka zrobiła sobie zdjęcie z dziećmi w starym kinie. Kamera uchwyciła tajemniczą postać
  6. 18 sytuacji, które pokazują, że leginsy nie zostały stworzone dla wszystkich. 11. zdjęcia nie da się wyrzucić z pamięci
Redaktor działu Lifestyle w Lelum.pl. Ukończyła Dziennikarstwo na lubelskim UMCESie. Pisanie tekstów było jej pasją, odkąd pamięta. To właśnie w tej dziedzinie chciałaby być perfekcjonistką. Miłośniczka zumby, klimatów latino i włoskiego jedzenia. Nienawidzi nudy i monotonii. Optymistka, dla której każdy kolejny dzień to nowa przygoda.