Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Szaleństwa, nałogi i ciężkie choroby. Taką cenę płacą artyści
Marzena Siarkiewicz
Marzena Siarkiewicz 12.09.2018 17:51

Szaleństwa, nałogi i ciężkie choroby. Taką cenę płacą artyści

Artyści
Fot. The Desperate Man, 1843, Gustave Courbet

Artyści i ich problemy psychiczne, nałogi, jakim ulegają w imię sztuki czy szaleństwa, jakich się dopuszczają to temat rzeka. Czy ich twórczość jest tego warta?

Filozofowie, pisarze, malarze i rzeźbiarze. Ile w ich życiu zmienił ich talent? Z pewnością bardzo dużo. Czy to się opłacało? Warto się nad tym tematem pochylić, bo jest niezwykle intrygujący. Artyści to grupa społeczna, która budzi w ludziach ciekawość.

Co robią artyści w imię sztuki?

Amadeo Modigliani – włoski malarz, rzeźbiarz i rysownik pochodzenia żydowskiego. Tworzył na początku XX wieku. Jego obrazy najczęściej przedstawiały ludzi, nie malował martwej natury. Jego styl był połączeniem renesansu i kubizmu. Wydłużone szyje i linearne formy stały się jego znakiem rozpoznawczym. Jego żona – Jeanne Hebuterne nie miała jednak łatwego życia z artystą. Wdawał się on w kontakty seksualne z modelkami, które pozowały mu do aktów. Tak zresztą rozpoczął się również romans Jeanne i Amadeo, z tym, że dziewczyna pozowała do portretu, nie aktu. Był rok 1917. Modligani potrzebował seksu ze swoimi modelkami i morza alkoholu, by móc tworzyć. Chorował także na gruźlicę.

Auguste Rodin – żyjący na przełomie XIX i XX wieku francuski rzeźbiarz, znany z takich rzeźb jak Myśliciel czy Brama Piekieł. Jego kochanka, Camille Claudel, którą Francuz poznał w szkole sztuk pięknych, na której wykładał nie mogla znieść tego, że jej mistrz nie porzucił dla niej swojej żony. Pisała do niego listy.

– Czuję się, jakbym była w agonii. Dlaczego nie czekałeś na mnie w pracowni? Gdzie byłeś? Zlituj się nad nieszczęsną dziewczyną. Nie mogę tak dłużej, nie mogę wytrzymać nawet jednego dnia, nie widząc ciebie. Doprowadzasz mnie do szaleństwa, nie jestem w stanie pracować. Kocham cię nieskończenie – wyznawała.

Był koniec XIX wieku i nikt nie był gotowy na to, aby widzieć kobietę w roli innej niż żona i matka. Claudel wyzywano od ladacznic. Dziewczyna była bardzo zdolna i ambitna, mówiono nawet, że dorównuje talentem swojemu mistrzowi. To nie były jednak czasy, w których miało to znaczenie. Była zatem muzą Rodina, jej podobizna często pojawiała się w jego pracach. Na nic więcej nie mogła liczyć. Pisarz i dziennikarz Octave Mirbeau pisał o Rodinie z pewną dozą obrzydzenia. W liście do innego francuskiego pisarza, Edmonda Goncourta napomknął o tym, jakoby Rodine na obiedzie u Moneta wpatrywał się lubieżnie w jego niepełnoletnie córki. Artyści rządzą się swoimi prawami? Czy może jednak nie?

Jak żyją filozofowie?

Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir – francuski filozof i pisarz oraz pochodząca z tego samego kraju uznana feministka i pisarka stworzyli związek, który umożliwił im wykreowanie ich największych dzieł. Autorka kultowej dla drugofalowego nurtu feministycznego książki Druga płeć znana była ze swojej rozwiązłości. Jej związek w równie liberalnym w tych sprawach Sartrerem był na ustach wielu ludzi w drugiej połowie XX wieku. Para nigdy się nie pobrała, ale zapewniała się, że będzie darzyć się miłością aż do śmierci. Zakochani często wchodzili w tzw. związki drugorzędne, o których sobie opowiadali. W listach do siebie opisywali swoje seksualne podboje. Nieobce im były seksualne trójkąty, a także czworokąty. Zdarzało się, że jedno z nich wikłało się w romans z kimś, z kim wcześniej współżyło drugie.

Beauvoir w swojej najsłynniejszej książce, o której wspominałam na początku tego akapitu, porównała małzeństwo do prostytucji i opowiadała się za legalizacją aborcji, której zresztą kilkakrotnie się poddała. Sarte był z kolei powieściopisarzem i filozofem. W 1964 roku za autobiograficzną książkę Słowa otrzymał nawet Nagrodę Nobla. Odmówił jednak jej przyjęcia, twierdząc, że nie powinno się być nagradzanym za życia. Uważany jest za czołowego przedstawiciela egzystencjalizmu ateistycznego. Życie pary i jej twórczość zbiegły się ze sobą, co akurat nie jest niczym niezwykłym.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Rzeźba

ZOBACZ TEŻ:

  1. Poznajcie Baddie Winkle. To szalona babcia, która podbija Instagram
  2. Najmodniejsze koloryzacje na sezon jesień-zima 2018/2019
  3. Płaszcz na jesień. Na co warto zwrócić uwagę w sieciówkach?

źródło: focus.pl

Powiązane
Poszukiwany, poszukiwana
Z jakiego filmu Barei pochodzi ten cytat? Te teksty znacie na pewno, tylko skąd?