Babcia bardzo często jest kluczową osobą, która pomaga w wychowaniu dziecka, szczególnie kiedy to pierwsze, które urodziła ta kobieta. Starsza, doświadczona pani, która już odchowała swoje dzieci to idealny przewodnik dla młodej mamy. Zdarzają się nawet przypadki, kiedy babcia może skorzystać z urlopu macierzyńskiego.

Pomaga, opiekuje się dziećmi kiedy rodzice są w pracy, albo awaryjnie muszą gdzieś wyjść. Zawsze bez obaw powierzamy jej nasze maluchy. Babcia pełni niezwykle ważną rolę w każdej rodzinie. Czasami zdarza się również, że musi całkowicie zastąpić maleństwu matkę. Wtedy przysługuje jej urlop macierzyński.  

Czym jest urlop macierzyński?

Urlop macierzyński jest przyznawany kobietom, które w trakcie pracy urodziły dziecko. Jaki jest cel urlopu macierzyńskiego? Ma on pomóc młodej mamie o opiece nad niemowlakiem i powrocie do pełni sił. Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, urlop macierzyński to — Obowiązkowy urlop, który przysługuje każdej pracownicy, która urodziła dziecko bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której jest zatrudniona. 

Jego długość zależy od tego, ile dzieci w jednym porodzie urodziła kobieta. Jak się jednak okazuje, nie tylko matka może skorzystać z urlopu wychowawczego. Wszyscy słyszeliśmy o urlopie ‚tacierzyńskim’, ale w określonych wypadkach również inni bliscy członkowie rodziny mogą z niego skorzystać. 

Urlop macierzyński babci 

Babcia może iść na urlop macierzyński kiedy matka dziecka:

  1. przebywa w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym,
  2. zmarła po porodzie,
  3. porzuciła dziecko,
  4. jest niezdolna do samodzielnej egzystencji
  5. podjęła pracę (a nie była objęta ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa)

Osoby podejmujące urlop macierzyński chronione są tak samo, jak byłaby matka. To znaczy, że podczas przebywania na nim nie mogą być zwolnione, a po powrocie z niego wracają na takie samo stanowisko, lub (jeśli to nie jest możliwe) równorzędne do niego. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

babcia
canva.com

Babcia może skorzystać z urlopu macierzyńskiego. 

babcia
canva.com

Dziadkowie to ważne osoby w życiu dziecka. 

babcia
canva.com

Czasami mama nie może zająć się dzieckiem. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. 13-latek zmarł po lekcji WF-u. Nauczyciel kazał uczniom wykonywać niebezpieczne ćwiczenie
  2. Nie żyje uwielbiany muzyk. Zmarł na scenie podczas koncertu
  3. Mąż Katarzyny Zielińskiej to przystojny biznesmen i absolwent Harvardu
  4. Znaki zodiaku, które mają 6 zmysł. Ich nie da się oszukać, są zbyt inteligentne
  5. Śmierć uwielbianej gwiazdy disco polo zdruzgotała fanów. Okoliczności były straszne, tajemnicze przyczyny

źródła: edziecko.pl, gov.pl

Poprzedni artykułRomantyczna odsłona kolekcji Karen Paul na SS20
Następny artykułLekarze nie mogli uwierzyć w wygląd tego dziecka. Musieli natychmiast operować
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego