Bałtyk z roku na rok osiąga coraz wyższą temperaturę, co niesie za sobą poważne konsekwencje. Naukowcy ostrzegają przed zakażeniem bardzo niebezpieczną bakterią, która do tej pory nie była u nas spotykana, a pojawiła się właśnie teraz. Jak podaje Interia, stanowi ona duże zagrożenie dla zdrowia szczególniej jednej grupy osób.

Polskie morze to jedno z najczęściej wybieranych kierunków na wakacje przez Polaków. Kąpiele w zimnym Bałtyku nie sprawią trudności zahartowanym bywalcom. Jednak w ostatnim czasie temperatura woda jest coraz wyższa, co sprzyja rozwojowi bakterii nazwanej przecinkowcem.

Bałtyk: groźna bakteria w morzu

Fachowcy z Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR) informują, że temperatura wody w Bałtyku jest coraz wyższa, co sprzyja rozwijaniu się przecinkowców, w szczególności ich dwóch odmian: Vibrio vulnificus i Vibrio cholerae non-O1, które są najgroźniejsze dla człowieka.

Jak podaje Interia, w związku z ociepleniem klimatu, naukowcy z Instytutu Oceny Ryzyka twierdzą, że to właśnie w Bałtyku temperatura wody rośnie najszybciej na świecie. Rozwojowi bakterii sprzyja także małe zasolenie morza. Jak poinformował kierownik biura doradczego BfR ds. przecinkowców, Eckhard Strauch, przecinkowce dziś spotkamy na całym wybrzeżu naszego morza, a także na morzu północnym.

  1. Policja w domu gwiazdy TVN. „Doszło do naruszenia nietykalności cielesnej”
  2. Niestety, nadeszła 2 fala, źle się dzieje. Sklepy właśnie wprowadzają limity na makaron, mąkę, mleko, papier inne, porażające doniesienia z Australii
  3. Jarosław Bieniuk usłyszał wyrok. Wiemy, jaką decyzję podjął sąd w sprawie byłego piłkarza

Najbardziej zagrożona grupa

Do najbardziej zagrożonej grupy należą seniorzy, którzy mają słabszą odporność. Zazwyczaj zarażenie się przecinkowcem u młodego człowieka jest zupełnie niegroźne, jednak u każdej osoby ze słabym układem immunologicznym czy chorobami współistniejącymi, jak cukrzyca czy nowotwór, może być to śmiertelnie groźne. 

Zakażenie objawia się silnym zatruciem pokarmowym, bólami miejscowymi, gorączką oraz dreszczami i leczy się je antybiotykami. Jak podaje Interia, w poprzednim roku zakażonych przecinkowcem było jedynie kilkadziesiąt osób. Jedno jest pewne, tegoroczne wakacje pod wieloma względami, będą wyglądały zupełnie inaczej.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

bałtyk
fot. pixabay.com/Jerzy Górecki

Jeśli temperatura wody będzie wyższa niż 20 stopni, musimy być szczególnie uważni, czy w danym miejscu nie występują przecinkowce. 

bałtyk
fot. pixabay.com/ Gerd Altmann

Bakterią możemy zarazić się poprzez wypicie wody z morza, bądź zjedzenie owoców morza, które były nią zatrute.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Media ostrzegają, Polacy z ograniczonym dostępem do gotówki. Lepiej się przygotować na czarną godzinę
  2. Prezydent aresztowany, oskarżenia są bardzo ciężkie. Zaskakująca wiadomość dotyczy Hasima Thaci, głowy Kosowa
  3. Ogromna wpadka na antenie RMF FM. Dziennikarz nie miał pojęcia, że nadal jest na antenie
  4. Polskę obiegła dramatyczna wiadomość. Niestety, nie żyje Zbigniew Jaskulski, rodzina przekazała smutne wieści
  5. Lekarze biją na alarm. Jedno przyzwyczajenie Polaków może wpędzić do grobu, dramatyczne doniesienia
  6. Gdy panna młoda weszła do kościoła, starsze osoby prawie zemdlały na jej widok. Niewiele kobiet by się odważyło

Źródło: fakty.interia.pl

 

 

Poprzedni artykułWielka radość w domu Dagmary Kaźmierskiej. Przekazała fanom radosną nowinę, gratulacje
Następny artykułNie żyje młodziutka gwiazda. Popełniła samobójstwo, wcześniej dostawała groźby
Redaktorka w Lelum.pl Kulturoznawca w specjalizacji teatralnej. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki.