Jan Nowicki jest jedną z ikon polskiego filmu i teatru. Niestety, w ostatnim czasie zrezygnował z regularnego pojawiania się na scenie. Teraz na jaw wyszły przykre wieści dotyczące jego zdrowia. Aktor i pisarz zdradził, z czym musi się mierzyć w zaciszu własnego domu.

Jan Nowicki zagrał ponad 200 ról, wśród których znalazły się takie słynne kreacje, jak tytułowy Wielki Szu, czy premier Węgier w czasach rewolucji, Imre Nagya w „Niepochowanym”. Ostatnio pojawił się jeszcze w słynnym „Fanatyku” u boku Piotra Cyrwusa oraz w komediodramacie „Pan T.”, jednak od tego czasu zniknął ze sceny.

Jak wyjawiła jego żona, Anna Kondratowicz, gwiazdor zrezygnował z aktorstwa. O wiele pewniej czuje się, mając przed sobą kartkę papieru i mogąc spisać swoje myśli, zamiast je wypowiadać. Okazuje się bowiem, że artysta ma coraz większe kłopoty z pamięcią.

Niepokojące doniesienia o polskim artyście. Jan Nowicki zdradził, z czym się boryka

Jan Nowicki już od pewnego czasu porusza się o lasce. Jak ujawniła w rozmowie z „Super Expressem” jego żona, podjął decyzję o zmianie zawodu z aktora na pisarza. Prawdopodobnie przyczyną są coraz większe problemy z pamięcią. Podczas niedawnego wywiadu w programie „Rozmowa bez faulu” sam artysta stwierdził, że wypowiadałby się składniej, gdyby mógł po prostu napisać odpowiedź i niecierpliwił się, kiedy umykała mu myśl.

– Jest mi przykro, że mówię tak jak mówię. Gdybym usiadł nad białą kartką papieru, zrobiłbym to lepiej, krócej. I bym nie ględził – wyznał.

Wygląda na to, że gwiazdor doskonale czuje się w roli pisarza. Niedawno promował swoją najnowszą książkę „Szczęśliwy bałagan”, w której opublikował swoje listy do przyjaciela — był to swoisty pamiętnik, pełen spostrzeżeń i myśli, a przede wszystkim opisów codzienności.

Jan Nowicki przyznaje jednak, że gdyby nie obecność Anny Kondratowicz, która jest jego menadżerką, a do 2016 roku — także żoną, miałby spore problemy, także w zaciszu własnego domu. Utrata pamięci sprawia, że artysta czuje obawę przed wykonywaniem prostych, przyziemnych czynności.

Boje się włączyć żelazka do prasowania, wszystko, co ma związek z prądem. To nie jest mój świat. Mam to szczęście, że spotkałem Anusię, która się w tym odnajduje. Do tego ma dziką pamięć, czego jej nie zazdroszczę, bo to musi być bardzo bolesne jak się tyle pamięta. Ja tracę pamięć, bardzo często z pamięci wyrzucam pewne fragmenty i wcale nie jest mi smutno – stwierdził.

Jan Nowicki
Fot. TRICOLORS/EAST NEWS WARSZAWA. 12.02.2022 Wernisaz Noce i Dnie n/z: NOWICKI JAN

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

  1. Katarzyna Cichopek przerwała milczenie. Przejmujący komunikat. „Jest mi ciężko”
  2. Pochodzenie Krystiana Ochmana może zaskoczyć. 22-latek nie urodził się w Polsce
  3. Co naprawdę robią z jedzeniem pokazywanym w „Pytaniu na śniadanie”? Można się zdziwić

Źródło: Super Express

Redaktorka Lelum.pl i absolwentka Kultury Japonii PJATK w Warszawie. Koneserka horrorów i filmów klasy B., a ponadto wielka miłośniczka zwierząt. Lubi być tam, gdzie coś się dzieje, choć niekoniecznie w centrum uwagi. Zaczytana w reportażach podróżniczych, zwłaszcza z dalekiej Azji, uwielbia dzielić się ciekawostkami ze świata. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl