Bartłomiej Topa mówi wprost o chorobie HAE. Aktor wystąpił w nagraniu, podczas którego opowiada o codzienności osoby chorej na tę rzadką dolegliwość. Jego słowa dopełnia charakteryzacja twarzy. To poruszający spot kampanii stowarzyszenia Pięknie puchnę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Skąd wzięła się opuchlizna na twarzy Bartłomieja Topy
  • Dlaczego aktor angażuje się w kampanie społeczne
  • Co to jest HEA

Bartłomiej Topa wykorzystuje swoje umiejętności aktorskie nie tylko do gry w filmach czy serialach. Aktor chętnie bierze udział w kampaniach społecznych, przybliżając społeczeństwu, z czym mierzą się chorzy ludzie. Udział w ostatniej kampanii doprowadza do łez.

Bartłomiej Topa opowiada o dziedzicznym obrzęku naczynioruchowym (HAE)

Aktor w skomplikowanej charakteryzacji pokazuje, z czym mierzy się osoba chora na HEA. Topa przyznaje, że nagrywanie w tej stylizacji nie należało do najłatwiejszych:

Każda choroba wyzwala strach – nie wiemy, co przyniesie przyszłość, obawiamy się utraty kontroli nad własnym zdrowiem, a czasem nawet życiem. Udział w kampanii Stowarzyszenia Piękne Puchnę, był dla mnie ogromnym wyzwaniem – opowiada aktor i tłumaczy trud przedsięwzięcia:

Nie tylko dlatego, że ”ubrałem” na twarz skomplikowaną i czasochłonną charakteryzację. Wierzcie mi, że w upale było to ekstremalne wyzwanie. Ale też dlatego, że cierpienie i strach przed śmiercią, który teraz w pandemii odczuwamy wszyscy, dla których ludzi poznałem na planie – pacjentów z HAE – trwa od zawsze – pisze Topa pod nagraniem, które udostępnił na swoim Instagramie. 

HAE to choroba niezwykle rzadka. Pacjenci, którzy chorują na HAE nie wiedzą o tym przez lata. Cierpią na różne dolegliwości, ale przede wszystkim rozpoznają u siebie intensywne puchnięcie, objaw wielu popularnych chorób. Gdy poznają diagnozę, muszą radzić sobie z życiem w ogromnym strachu.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Bartłomiej Topa uświadamia społeczeństwo

Aktor wyjaśnia, że z wielką radością zmierzył się z wyzwaniem nagrania spotu. Topa tłumaczy, że chętnie używa aktorstwa do kampanii społecznych:

– Zatem jeśli moja „gęba” może pomóc, to ja nią służę. Wysłuchajcie historii Pana Grzegorza, pacjenta cierpiącego na cholernie skomplikowaną chorobę, o której prawdopodobnie nigdy nie słyszeliście… Aż do teraz. Powiedzcie o niej innym. Proszę. HAE. Walczyć o oddech. Wytrzymać ból –tłumaczy pod nagraniem aktor. 

To nie pierwszy raz, gdy Bartłomiej Topa mierzy się z zagraniem osoby chorej na potrzeby kampanii społecznej. Razem z fundacją Synapsis aktor wziął udział w niezwykłym eksperymencie. Wcielając się w osobę autystyczną, aktor chodził po ulicach Warszawy.

Przechodnie byli przekonani, że Topa jest pod wpływem środków odurzających. Jako aktor znany z produkcji TVN wzbudził niezwykłą sensację.  Filmowali go, robili zdjęcia i wrzucali do sieci. Dopiero później aktor wytłumaczył, że był to eksperyment społeczny, który ujawnił trud życia osób z autyzmem. 

Zobacz wideo i zdjęcia:

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez bartłomiej topa (@bartlomiej.topa.official)

 Nagranie przedstawia prawdziwe życie chorych na HAE.

bartłomiej topa
fot. instagram.com/bartlomiej.topa.official

Aktor bardzo lubi eksperymenty społeczne i chętnie współpracuje z fundacjami.

bartłomiej topa
fot. instagram.com/bartlomiej.topa.official

Aktor pracował na planie z osobami, które chorują na HEA.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: radiozet.pl

 

Poprzedni artykułKolejny dramat w życiu Krzysztofa Krawczyka. Śmierć doprowadziła go do rozpaczy, artysta wspomina wyjątkową postać
Następny artykułOlaf Lubaszenko już nie przypomina siebie, strasznie schudł. Do sieci trafiło zdjęcie aktora pod kroplówką
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl