W dzisiejszym wydaniu programu Wirtualnej Polski pt. Tłit goszczono posła do Parlamentu Europejskiego Koalicji Obywatelskiej, Bartosza Arłukowicza. W trakcie programu padło kilka ciekawych wymian zdań na temat szczepionek i szczepień. Polityk przedstawił także swoją propozycję, dotyczącą szczepienia seniorów i innych grup kluczowych.

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza, a proces szczepienia nie przebiega tak, jak pierwotnie zapowiadał rząd. Bartosz Arłukowicz zauważył ten problem i zaproponował premierowi pewne zmiany, które mogą okazać się przełomowe.

Bartosz Arłukowicz o szczepieniach przeciwko koronawirusowi

Początkowo europoseł został zapytany przez dziennikarza o bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek od poszczególnych firm. Stwierdzono, że w świetle najnowszych badań naukowców szczepionki od AstryZeneki i Johnson&Johnson nie powinny być wystawiane przed szereg i uznawane jako niebezpieczne.

Szczepionki są bezpieczne i potrzebne. Musimy je przyjąć, musimy zaszczepić Polskę, Europę i świat i oczekuję od premiera podjęcia skutecznych działań – powiedział Bartosz Arłukowicz.

Następnie poseł zaproponował Prezesowi Rady Ministrów, by ten zaprzestał polityki puszczania slajdów w programie PowerPoint i skupił się na procesach szczepienia, podając za przykład niedopuszczenie większości przygotowanych punktów szczepień do działalności:

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

– Jeżeli jest tak, że prezydent Warszawy przygotowuje 13 punktów szczepień, a dostaje zgodę na cztery, prezydent Łodzi występuje o utworzenie czterech kolejnych masowych punktów, a dostaje zgodę na trzy, to znaczy, że to wszystko nie działa tak, jak powinno – stwierdził poseł KO.

Godziny dla seniorów w odniesieniu do szczepień?

Bartosz Arłukowicz zauważa także, że wszystkie przygotowane kadry, pielęgniarki i lekarze są gotowi do wykonywania szczepień, jednak w wielu miastach w Polsce w dalszym ciągu nie wiedzą kiedy to nastąpi.

Zdaniem europosła KO zasada szczepienia każdego dnia kolejnych roczników jest utrudnieniem. Dodał, że ci którzy chcą dostać skierowanie, powinni je dostać i czekać na swój termin szczepienia, po czym przekazał swoją propozycję:

 Proponuję, żeby otworzyć szczepienia w taki sposób, że np. do godz. 17:00 priorytetowo szczepimy seniorów, ludzi z przewlekłymi chorobami, wszystkich, którzy muszą być zaszczepieni jako grupy kluczowe, a po godz. 17 otwieramy szczepienia – powiedział Bartosz Arłukowicz.

Co sądzicie o pomyśle europosła Koalicji Obywatelskiej? Czy „godziny dla seniorów” w odniesieniu do szczepień miałyby szansę powodzenia?

Artykuły polecane przez Redakcję Lelum: 

Źródło: Tłit

Poprzedni artykułTomasz Kammel zadedykował swoje szczepienie zmarłej koleżance z „Pytanie na śniadanie”
Następny artykułNiepozorna 10-groszówka z czasów PRL-u może być warta nawet 20 tysięcy złotych. Chodzi o najrzadszą obiegową monetę minionych czasów
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl