Beata Tyszkiewicz obchodzi dziś 81. urodziny! Wielka dama polskiego kina od lat przyciąga widzów swoją charyzmą i bezkompromisowością, a jej role na długo zapadły nam w pamięci. Zobaczcie, jak wyglądała w młodości.

Beata Tyszkiewicz ma na koncie ponad 100 filmowych kreacji. Grała nie tylko w produkcjach polskich, ale też niemieckich, rosyjskich, węgierskich i francuskich. Może pochwalić się wieloma zaszczytnymi odznaczeniami i nagrodami.

Beata Tyszkiewicz ma dziś 81. urodziny

Beata Tyszkiewicz urodziła się 14 sierpnia 1938 w Wilanowie. Pochodzi z arystokratycznej rodziny pieczętującej się herbem Leliwa II. Jako dziewiętnastolatka debiutowała w filmie Zemsta, gdzie wcieliła się w postać Klary. Na plan trafiła przypadkiem, wcześniej jej marzeniem było zostać weterynarzem. Świat filmu wciągnął ją jednak na tyle, że zdała do szkoły aktorskiej. Po roku została wyrzucona, ale mimo to uzyskała status jednej z kultowych polskich aktorek. Często bywa porównywana z Sophią Loren, Brigitte Bardot i Catherine Deneuve.

Na planie Popiołów w 1965 roku poznała Andrzeja Wajdę, którego później poślubiła. Małżeństwo przetrwało dwa lata, a jego owocem jest córka Karolina. Następnie wyszła za Witolda Orzechowskiego, a później za Jacka Padlewskiego, z którym ma córkę Wiktorię. Środowisko artystyczne ceni ją za wkład w polską kinematografię. Jej role w Lalce, Marysi i Napoleonie czy Zaduszkach do dziś uważane są za kultowe. Zawsze wolała występować w filmach, bo granie w teatrze uważa za monotonne i wymagające dużo większego wysiłku. Beata Tyszkiewicz może pochwalić się między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Sztuki i Literatury i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

 

Beata Tyszkiewicz: nie obchodzę urodzin

Beata Tyszkiewicz, choć jest uwielbianą postacią i z pewnością mogłaby liczyć na tłumy gości, przyznaje, że nie obchodzi urodzin. Taki zwyczaj wyniosła z rodzinnego domu, gdzie jedynie mama składała jej życzenia.

– Ja nie obchodzę urodzin. To jest zawsze bardzo skromny dzień. Nigdy w moim domu nie obchodziło się ani urodzin, ani imienin. Mama zawsze pamiętała i to było wszystko — mówiła rok temu w rozmowie z wp.pl.

Dla fanów Beaty Tyszkiewicz jest to jednak wyjątkowy dzień. Gwiazda przez lata ciężko pracowała na uwielbienie widzów. Jej urok, finezja i odważne wypowiedzi podbiły serca wielu Polaków. Wszystko, co osiągnęła, jest zasługą jej pewności siebie i bezkompromisowości: jak się wierzy w siebie, to z reguły jakoś się wszystko układa […]. Można mi wszystko zabrać, a ja mogę jutro zacząć życie od nowapisała w swojej książce Nie wszystko na sprzedaż. Redakcja lelum.pl życzy Beacie Tyszkiewicz wszystkiego co najlepsze!

ZOBACZ ZDJĘCIA BEATY TYSZKIEWICZ:

Beata Tyszkiewicz
filmpolski.pl

Beata Tyszkiewicz w 1956 roku na planie Zemsty. Był to jej filmowy debiut.

Beata Tyszkiewicz
fot. Muzeum Kinematografii w Łodzi, filmpolski.pl

Tak gwiazda wyglądała w 1966 roku. Miała wówczas opinię kobiety, o której marzą wszyscy mężczyźni.

Beata Tyszkiewicz
filmpolski.pl

W 1975 roku miała już status jednej z największych polskich gwiazd.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Karol Strasburger wziął ślub. Jego ukochana jest młodsza o 37 lat
  2. Martyna Wojciechowska o tragedii, która ją spotkała. „Długo nie mogłam zrozumieć, dlaczego Rafał umarł”
  3. Zofia Zborowska i Andrzej Wrona wzięli ślub. Na ceremonii pojawiły się same znane twarze
  4. Dagmara z Królowych Życia pochwaliła się swoją nową dietą. Chudnie z dnia na dzień
  5. 30 lat różnicy to dużo? Między Wiktorią a partnerem Tadeuszem jest więcej i nikt w jej szkole o tym nie wie

Źródło: wp.pl

Poprzedni artykułTonik czy płyn micelarny? Zobacz, czym się różnią
Następny artykułKatarzyna Pakosińska podczas wyprawy do Gruzji kilka lat temu prawie zginęła. Życie uratował jej obecny mąż
Redaktorka działu show-biznes w Lelum.pl Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Interesuje się polityką, kreowaniem wizerunku i show-biznesem. Fanka kina noir i kryminałów. W wolnych chwilach odwiedza warszawskie teatry.