Przed chwilą podczas konferencji prasowej rzecznika rządu Piotra Müllera oraz wiceministra infrastruktury Marcina Horały ogłoszono nowe zasady dotyczące kwarantanny dla podróżujących. Polacy muszą spodziewać się dużych zmian.

W związku z narastającą trzecią fala pandemii koronawirusa rząd zdecydował się na odpowiednie kroki dotyczące podróżujących do Polski. Sprawa dotyczy turystów ze strefy Schengen, jak i spoza niej. Polacy powinni wiedzieć.

Osoby przybywające zza granicy będą odbywać kwarantannę w Polsce

Marcin Horała przekazał następujące informacje: podróżujący w strefie Schengen będą musieli odbyć kwarantannę, chyba że okażą aktualny wynik testu na koronawirusa (wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin). W przypadku podróżnych z krajów spoza strefy Schengen obowiązkowo trzeba będzie odbyć kwarantannę. Dopiero wykonanie testu w Polsce pozwoli ewentualnie skrócić jej czas. 

 Dla przybywających ze strefy Schengen obowiązkowa kwarantanna; zwalnia test negatywny nie starszy niż 48 godzin; przybywających ze strefy non-Schengen obowiązuje kwarantanna bez wyjątku – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Co więcej, wiceszef resortu infrastruktury zaznaczył, że nie będzie wyjątków dla osób, które pracują, lub uczą się poza granicami naszego kraju. Kwarantanna będzie mogła zostać zdjęta dopiero kiedy osoba otrzyma negatywny test na koronawirusa w Polsce.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o plany szczepień na najbliższe tygodnie odpowiedział, że Polacy zostaną poinformowani o nich jeszcze w tym tygodniu, a może się to wydarzyć jeszcze jutro. Dodał także, że dotychczasowy harmonogram szczepień przebiegał i przebiega prawidłowo.

Piotr Müller o produkcji szczepionek

Podczas konferencji prasowej padło pytanie, czy szczepionki AstraZeneca, do której wiele osób miało wątpliwości, będą produkowane w Polsce. Rzecznik prasowy rządu odpowiedział, że mimo prowadzonych rozmów z wieloma dostawcami nie może zdradzić ich szczegółów.

Padło także kilka pytań dotyczących nowych grup społecznych, które mogą zostać włączone do Narodowego Programu Szczepień. Za każdym razem Piotr Müller zaznaczał, że Polacy muszą uzbroić się w cierpliwość. Jeszcze w tym tygodniu powinny zapaść nowe decyzje.

Przypominamy także o informacjach, jakie podało dziś Ministerstwo Zdrowia. Wiceszef infrastruktury zdradził także, że z powodu wprowadzonych zasad obsługa pasażera na lotnisku potrwa dłużej niż zwykle:

 Trzeba liczyć się z tym, że nieraz nawet do kilku godzin może upłynąć od wylądowania samolotu do wyjścia z lotniska. Czasami będzie tak, że trzeba będzie dłużej poczekać w samolocie na jego opuszczenie. Trzeba też liczyć się z tym, że będzie oczekiwanie na kontrolę straży granicznej przy wychodzeniu z samolotu. Tu niestety wszyscy musimy się uzbroić w cierpliwość – mówił Horała.

Zalecamy rozwagę i stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego.

Zobacz zdjęcie:

Rzecznik Rządu Piotr Muller i wiceminister infrastruktury Marcin Horała ogłosili zmiany dotyczące podróżowania do Polski.
 

Wszystkie ustalenia możecie zobaczyć powyżej.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Konferencja prasowa rzecznika rządu i wiceministra infrastruktury

Poprzedni artykułGienek z „Rolnicy. Podlasie” nie wytrzymał emocji. Chodziło o krowę
Następny artykułZenek Martyniuk przechodzi terapię? W mediach pojawiły się spekulacje
Wydawca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na lubelskim UMCS-ie. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: marta.m.kulik@gmail.com.