Podczas przeprowadzonej dziś, tj. 27 marca konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski odpowiedział na pytanie, czy rząd planuje kolejne obostrzenia – Staramy się wyprzedzać sytuację – mówił szef resortu zdrowia. Kilka słów dodał także obecny na zebraniu prasowym rzecznik rządu Piotr Müller.

Od dziś, tj. 27 marca obowiązują nowe obostrzenia, które przed kilkoma dniami ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Salony fryzjerskie, czy kosmetyczne zostały zamknięte, nałożono także nowe limity w sklepach i kościołach. Czy czeka nas coś nowego?

Adam Niedzielski o obostrzeniach

Obecny lockdown rozpoczął się 20 marca i potrwa co najmniej do 9 kwietnia. Rząd apeluje o ograniczenie kontaktów społecznych i możliwe pozostawanie w domach. Z uwagi na trzecią falę koronawirusa zdecydowano o zaostrzeniu lockdownu, co skutkowało np. zamknięciem przedszkoli i żłobków.

W trakcie przeprowadzonej dziś po południu konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zdradził, że wprowadzanie kolejnych obostrzeń zależne jest od dynamiki i rozwoju sytuacji. Rząd nie wyklucza kolejnych wariantów w walce z koronawirusem:

– Jeżeli chodzi o dalsze obostrzenia, to staramy się wyprzedzać sytuację. Mamy nadzieję, że dynamika spadnie. Jeżeli nie będzie słabła, to będziemy rozważali kolejne obostrzenia – powiedział Adam Niedzielski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

 

Minister został zapytany o deklarację prof. Andrzeja Horbana, który stwierdził, że jeżeli przez trzy dni z rzędu liczba zakażeń będzie wynosić powyżej 30 tysięcy, czeka nas zaostrzenie obostrzeń i tzw. twardy lockdown.

– Nie ma takich uzgodnień, nie ma takiej decyzji, żebyśmy obostrzenia automatycznie wprowadzali, jeżeli jakiś parametr będzie spełniony […]  Na pewno bardzo wnikliwie obserwujemy sytuację, natomiast nie ma jeszcze takiej decyzji – mówił szef resortu zdrowia, dodając, że rząd nie planuje wprowadzania godziny policyjnej.

Minister zdrowia o dostawie szczepionek

Podczas przeprowadzonej konferencji prasowej nie zabrakło również pytań o szczepionki i ich dostawę. Jedno z nich dotyczyło oczekiwanej dostawy preparatów od firmy Johnson&Johnson. Minister zdrowia zdradził kilka faktów w tej sprawie:

– Mamy zadeklarowane dwa terminy dostaw szczepionki Johnson & Johnson […] W drugiej połowie kwietnia 300 tys. dawek powinno dotrzeć do naszego kraju – powiedział Adam Niedzielski.

Na konferencji obecny był także rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, który odpowiedział na pytanie dotyczące sytuacji z Rzeszowa, gdzie wiceminister rządu Marcin Warchoł widziany był bez maseczki na twarzy. 

– Dla mnie to zachowanie jest zaskakujące. Mi jest wstyd, że w taki sposób może zachowywać się wiceminister w naszym rządzie – powiedział Müller.

Wszystkie informacje ws. nowych obostrzeń będziemy podawać na bieżąco.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: Konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia i rzecznika rządu.

Poprzedni artykułSkandaliczne zachowanie w popularnym supermarkecie. Jeden z klientów ukradł puszkę z pieniędzmi dla chorej dziewczynki
Następny artykułPrezenterka „Pytania na śniadanie” przekazała tragiczną wiadomość. Ze łzami w oczach poinformowała o śmieci ojca
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl