Bedlington terrier to niezwykle charakterystyczna rasa psa. Wyróżnia się nie tylko wyglądem, ale również dość nieprzewidywalnym charakterem. Co powinien wiedzieć o nim każdy właściciel, który decyduje się przyjąć go pod dach? To czuły i inteligentny pies, który kocha się ruszać!

Wspomniana rasa najprawdopodobniej pochodzi z pewnego staroangielskiego miasteczka o nazwie Bedlington. To właśnie ten czworonóg zasłynął jeszcze w XVIII wieku swoim talentem łowieckim i ponadprzeciętną wytrzymałością. 

Bedlington terrier – wygląd

Co wyróżnia tego psa na tle przedstawicieli innych ras? Z pewnością wygląd owieczki. Ten terrier o sylwetce charta pokryty jest delikatną, kręconą sierścią, która sprawia, że jego wzorzec stał się niezwykle oryginalny.

Umięśniony, niezwykle zwinny i sprężysty prezentuje się bardzo wytwornie. Głowa psa jest wąska, porośnięta białą czuprynką. Wysokość w kłębie wynosi około 40 centymetrów, a jego waga waha się od 8 do 10 kilogramów. 

Bedlington terrier – charakter

Charakter opisanego psa jest dość skomplikowany. Z jednej strony, jest to towarzyskie zwierzę salonowe, z drugiej jednak można dostrzec w nim odważnego i pełnego temperamentu myśliwego. Bedlington terrier z pewnością nie jest czworonogiem, na którego powinny się zdecydować niedoświadczone i uległe osoby.

Właściciel zwierzaka powinien dbać o jego socjalizację już od najmłodszych lat. Istotne jest również budowanie zaufania ze swoim pupilem. Dzięki temu szansa na prezentowanie swojej dominacji i porywczości ze strony psiaka jest niezwykle niska.

Jaki ma charakter bedlington terrier? Wspomniany czworonóg potrzebuje czasu, by odnaleźć się w nowym otoczeniu. Ta kwestia dotyczy nie tylko miejsca pobytu, ale również osób, które wokół niego przebywają. Na szczęście pies ten dość szybko się uczy, co jest naturalnym następstwem jego wysokiej inteligencji. 

Bedlington terrier – dla kogo ten pies?

Odpowiednio przystosowany czworonóg bardzo dobrze odnajduje się wśród rodzin z dziećmi. Przywiązuje się do domowników, jednak największym uczuciem darzy wybraną przez siebie osobę. Bedlington terrier bywa dość zaborczy. Okazuje zazdrość wobec swojego pana, często nie odstępując go na krok. 

Bedlington terrier jest w stanie przystosować się zarówno do życia w wielkim mieście, jak i na wsi, pod warunkiem zapewnienia mu dostatecznej aktywności fizycznej. Bardzo nie lubi zostawać sam w domu. Jeśli występuje już taka konieczność, pupil powinien być do tego stopniowo przyzwyczajany. W innym przypadku może okazywać agresję lub panikę. 

Bedlinton terrier jest niezwykle żywiołowy, dlatego będzie świetnym kompanem dla najmłodszych członków rodziny. Niestety, bywa porywczy, dlatego należy obserwować wspólne zabawy z dziećmi. 

Bedlington terrier – hodowla

Bedlington terrier jest jedną z najrzadziej występujących ras w Polsce. W Internecie można jednak odnaleźć ogłoszenia hodowców, którzy oferują zakup psa. Cena szczeniąt z rodowodem waha się około 3 tysięcy złotych. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

bedlington terrier
instagram.com @bedlingtonterrierfeatures

Bedlington terrier to jedna z najbardziej charakterystycznych ras.