Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Bezsenność – jak sobie z nią poradzić?
Dominika Bryś
Dominika Bryś 30.09.2020 12:38

Bezsenność – jak sobie z nią poradzić?

bezsenność
fot. www.unsplsash.com, gregory pappas
  1. Ograniczenie stymulantów

Mimo, że jedzenie, czy praca w łóżku mogą wydawać się kuszące, wprowadza to zamieszanie w mózgu, który nie wie, czy kładziecie się by czytać, pracować, jeść czy spać. Najlepiej rozdzielić te czynności w przypadku problemu ze snem i używać kanapy czy krzesła do innych czynności.

Bezsenność – czym jest?

Rutyna jest silnym narzędziem do walki z brakiem snu. Rozpoczęcie i zakończenie dnia oraz jedzenie i ćwiczenie o mniej więcej o tej samej porze powinno przynieść ulgę. Względna harmonia i stabilność może wywołać psychiczne poczucie spokoju i fizycznego spokoju, ułatwiając zakończenie dnia spokojnym snem.

Odpowiednia ilość snu jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbyt mała ilość snu pogarsza samopoczucie i zdrowie. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy czym jest bezsenność i jak sobie z nią poradzić?

Bezsenność – jak sobie z nią poradzić?
Bezsenność – co ją powoduje?
  1. Używajcie łóżka tylko do spania

Jeśli powyższe metody nie pomagają w Waszej przypadłości jak najszybciej udajcie się do lekarza. Konsekwencje długotrwałego braku snu są ogromne i nie można ich lekceważyć.

Przyczyny bezsenności mogą mieć podłoże medyczne, psychologiczne lub związane ze stylem życia. Ból ciała, przekrwienie, astma, problemy żołądkowo-jelitowe, złość, zmartwienie, depresja, a nawet podniecenie i szczęście to znane przyczyny bezsenności. Za dużo kofeiny, jet lag, przepracowanie i jedzenie zbyt późno wieczorem lub w nocy – jest o wiele więcej czynników, które można dodać do listy głównych przyczyn bezsenności.

  1. Prawidłowa higiena snu

Regularne wietrzenie sypialni, zasłanianie okien, świeża pościel i odpowiedni materac mogą zdziałać cuda na bezsenność.

Bezsenność to zaburzenie głębokości, rytmu i czasu trwania snu. W rezultacie organizm nie regeneruje się, mózg nie ma możliwości odpoczynku, a efekty niedoboru snu są odczuwalne w całym ciele.

Najlepiej unikać środków pobudzających, takich jak kofeina, po obiedzie lub przynajmniej po godzinie 18:00. Unikajcie długiego przebywania przed telewizorem, laptopem i telefonem wieczorami. Regularna dawka detoksykacji cyfrowej znacznie poprawia jakość snu.

  1. Wprowadzenie rutyny

Tagi: Bezsenność