Dostrzegłaś białe plamki na paznokciach? Może być to objaw leukonychii . W tym artykule przedstawiamy, czym dokładnie jest to schorzenie i co mówi o kondycji Twoich paznokci.

Białe plamki na paznokciach – co to za schorzenie?

Leukonychia to stan, w którym na paznokciach stóp lub dłoni pojawiają się białe linie lub kropki. U niektórych osób białe plamki mogą wyglądać jak małe kropki nakrapiane na paznokciu. U innych białe plamki mogą być większe i rozciągać się nawet na całą płytkę.

To bardzo powszechny problem, który na szczęście jest całkowicie nieszkodliwy. Te plamy pojawiają się u wielu dorosłych ludzi, więc ich rozwój najczęściej nie jest oznaką poważnego stanu zdrowia.

Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą?

Najczęstszą przyczyną leukonychii jest uszkodzenie łożyska paznokcia. Te urazy mogą wystąpić, na przykład podczas uderzenia. Częsty manicure i pedicure lub stosowanie stylizacji żelowych lub akrylowych mogą również uszkodzić łożyska paznokci.

Leukonychia może być także spowodowana:

– reakcją alergiczną (np. na lakier do paznokci, nabłyszczacz, utwardzacz, czy nawet zmywacz),

– zakażeniem grzybicznym,

– urazem paznokci (uderzenie, ucisk wywierany przez manicure, niewłaściwe produkty, źle ściągnięta hybryda),

– niedoborem minerałów (najczęściej cynku oraz wapnia).

Białe plamki na paznokciach – jak je zneutralizować?

Jeśli białe plamki występują u Ciebie rzadko i uważasz, że najprawdopodobniej są one związane z urazem, nie musisz udać się w tej sprawie do lekarza. Po prostu bądź bardziej ostrożna, aby uniknąć obrażeń lub powstrzymać zachowanie, które może być odpowiedzialne za to uszkodzenie.

Jeżeli wygląd Twoich paznokci jest dla Ciebie przez to nieatrakcyjny, możesz pomalować je odżywką, która ukryje białe plamki.

Jeżeli zaś zauważysz, że plamy są trwałe lub pogłębiają się, warto udać się na wizytę u lekarza. Większość schorzeń, które mogą doprowadzić do powstania białych plam, można łatwo wyleczyć w w krótkim czasie po ich zdiagnozowaniu.

Redaktorka działu SEO w lelum.pl. Specjalistka ds. mody oraz beauty. Posiada szeroką wiedzę, teoretyczną i praktyczną wiedzę w dziedzinie pielęgnacji włosów, twarzy oraz ciała. Od lat pasjonuje się modą oraz pracuje w branży z nią związanej.