Borzoj chart rosyjski uznawany jest za narodowy skarb Rosji. To stara i niezwykle ceniona rasa. Ich posiadanie było ściśle powiązane z wysokim statusem społecznym właścicieli. Ze względu na wzrost i konieczność pielęgnacji na zwierzę mogli pozwolić sobie wyłącznie najbogatsi. Co warto wiedzieć o tej rasie? To spektakularny pies arystokracji rosyjskiej!

Zwierzę przez wieki pełniło funkcję psa do polowania. W czasach średniowiecza właśnie z jego udziałem zastawiano sidła na wilki, lisy, sarny oraz króliki. Waleczny i zdeterminowany był dla innych zwierząt ogromnym zagrożeniem. Jak dziś odbierana jest ta rasa? Co warto wiedzieć o charcie rosyjskim?

Historia rasy

Początki istnienia rasy datuje się na przełom XIV i XV wieku. Za jego ojczyznę uznaje się Środkowy Wschód. Zwierzę najprawdopodobniej wywodzi się od chartów starorosyjskich i azjatyckich, a także długowłosych psów owczarskich. 

Chart rosyjski – wygląd

Ta rasa psa posiada kilka bardzo charakterystycznych cech wyglądu. Do pierwszej z nich z pewnością należy zaliczyć nieprzeciętny wzrost zwierzaka. Jego wysokość może sięgać nawet 85 centymetrów! To jedne z najwyższych psów na świecie!

W przypadku tej rasy dymorfizm płciowy jest bardzo łatwo zauważalny. Suki są niższe o około 5 centymetrów i pokrywa je o wiele rzadsza sierść. Waga charta rosyjskiego oscyluje wokół 30 kilogramów. Umaszczenie psa występuje w kolorze białym, złotym, szarym, a nawet czerwonym. Sierść czworonoga może występować w jednolitym kolorze, a także łaciatym oraz pręgowanym.

Chart rosyjski – charakter

Chart rosyjski odznacza się ponadprzeciętną inteligencją i posłuszeństwem. Nieufny wobec innych jest gotów stanąć do walki, by chronić swojego właściciela. Nie przejawia jednak bezpodstawnej agresji. Wymaga dużej ilości ruchu oraz dość specyficznych warunków. Nie jest to zwierzę, które odnajdzie się w ciasnym pomieszczeniu, z ograniczonym dostępem do świata zewnętrznego. Borzoj posiada również bardzo silny instynkt myśliwski. Rasa ta przeznaczona jest dla osób bardzo cierpliwych, które są w stanie poświęcić swojemu pupilowi wiele uwagi.

Borzoj rosyjski – pielęgnacja

Chart rosyjski posiada piękną, miękką i lekko pofalowaną szatę. Zwierzę wymaga systematycznego szczotkowania oraz kąpieli. Już od najmniejszych lat należy przyzwyczajać pupila do tych zabiegów. Jak wygląda pielęgnacja charta rosyjskiego? Wyczesywanie zwierzaka powinno odbywać się minimum dwa razy w tygodniu. W przypadku kąpieli pamiętajmy, by jego sierść została uprzednio dokładnie wyszczotkowana. To pomoże w dokładnym oczyszczeniu jego gęstej, długiej sierści. Psa należy kąpać średnio raz w miesiącu

Borzoj chart rosyjski – szczeniaki

Aby nabyć zwierzę ze sprawdzonego źródła, warto przeanalizować hodowle, które widnieją w internetowym Katalogu Hodowców. Cena charta wynosi około 3 tysięcy złotych. Czworonóg zakwalifikowany jest do grupy 10, sekcji 1, natomiast numer wzorca FCI to 193. 

Dla kogo chart rosyjski? 

Borzoj chart rosyjski przeznaczony jest dla osób, które są w stanie poświęcić mu dużo uwagi i czasu. Ze względu na dość trudny charakter i niezależność, wymaga wielogodzinnych szkoleń. Zwierzę potrzebuje także regularnego ruchu (minimum dwie godziny dziennie). Właściciel zwierzaka natomiast musi być bardzo czujny, gdyż nawet najmniejszy bodziec może wzbudzić u charta chęć pogoni za zdobyczą.

Nie jest to pies odpowiedni do domu z dziećmi. Ze względu na brak cierpliwości i silne instynkty, mógłby mieć problem z przebywaniem w miejscu, w którym jest głośno i dość dużo się dzieje. Utrzymanie zwierzęcia należy do bardzo wymagających kwestii. Pomijając aspekty związane z jego pielęgnacją-  zapewnienie mu odpowiedniego pokarmu oraz regularne wizyty u weterynarza wielu właścicieli mogłoby przerazić.

Osoby, które decydują się na przyjęcie charta pod swój dach, muszą być świadome wad i zalet z tym związanych. Z pewnością nie jest to rasa dla każdego miłośnika psów. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Pies podszedł do kocicy i jej kociąt. Jego zachowanie zaskoczyło nawet kocią mamę
  2. Które psy nie grzeszą inteligencją? Oto 10 najgłupszych ras psów
  3. Najpopularniejsze rasy psów w Polsce. TOP 10 ras, które lubimy najbardziej

Zobacz zdjęcia:

Borzoj chart rosyjski
instagram.com @eriszoi

Borzoj chart rosyjski to zwierzę wywodzące się ze Środkowego Wschodu. Przez lata uznawany był za wyznacznik bogactwa i wysokiego statusu społecznego.

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułOmenaa Mensah weźmie ślub? Gwiazda czule o partnerze i planach na przyszłość
Następny artykułJerzy Bińczycki po wielu rozczarowaniach spotkał miłość swojego życia. Sielankę przerwała jego nagła śmierć
Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Absolwentka ekonomii, studentka Instytutu Socjologii. Jej pasją jest rysunek, brytyjski dowcip i sztuki walki. Zwolenniczka nieszablonowych rozwiązań oraz kreatywnych głów.