Boże Narodzenie 2020 będzie pełne zmian. Musimy przygotować się, że tegoroczne święta będą zupełnie inne niż dotychczas. Przy wigilijnym stole nie zasiądziemy licznie z bliższą i dalszą rodziną, także kościoły w trakcie pasterki nie będą przepełnione. Przypominamy, że na Wigilię możemy zaprosić tylko 5 osób, zaś w kościołach obowiązuje limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak będzie wyglądała pasterka w te święta Bożego Narodzenia
  • Jakie obostrzenia będą obowiązywać na Boże Narodzenie 2020
  • Jakie obostrzenia na święta obowiązują za granicą

Święta Bożego Narodzenia odbędą się w atmosferze obostrzeń. Premier nie wyklucza, że możliwe, iż zostanie wprowadzony zakaz w przemieszczaniu się. Na pasterkę kościoły po raz pierwszy nie będą wypełnione wiernymi. Obowiązuje dystans i limit osób.

Pasterka 2020 – obostrzenia na Boże Narodzenie

Przypominamy, że decyzją rządu w święta będziemy musieli zrezygnować z tradycyjnych spotkań i obchodzenia tych dni w gronie przyjaciół i rodziny. Przy wigilijnym stole oprócz rodziny organizującej spotkanie może znaleźć się tylko 5 gości:

 Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że oprócz rodziny może pojawić się dodatkowe 5 osób, ale namawiamy do kameralnego, w gronie najbliższej rodziny spędzonego okresu świątecznego tak, żeby to były naprawdę już ostatnie święta, które musimy spędzać w ten sposób – powiedział Adam Niedzielski, cytowany przez o2.pl

Przy okazji musimy także pamiętać, że limit osób obowiązuje w świątyniach. Aktualnie w całym kraju obowiązuje limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Możemy zatem zapomnieć o tłumnych pasterkach, pełnych wiernych. Często to właśnie podczas tej mszy spotykaliśmy sąsiadów, rodzinę, przyjaciół i składaliśmy sobie świąteczne życzenia. W tym roku kościoły będą transmitować za pomocą telewizji i radia mszę świętą. Duchowni zachęcają szczególnie seniorów do pozostania w domu. 

Teksty wybrane dla Ciebie

Pasterka za granicą

Obostrzenia w kwestii świąt nie obowiązują tylko w Polsce. Władze Włoch zdecydowały, że w święta będzie obowiązywała godzina policyjna od 22:00 do 6:00, co oznacza, że w pasterce będzie można uczestniczyć jedynie online lub za pomocą innych mediów. 

Z kolei w Niemczech obowiązują jeszcze bardziej restrykcyjne niż w Polsce limity osób mogących się spotykać. Wprowadzono ograniczenie do 5 osób mogących się widywać i co więcej, mogą to być osoby tylko z dwóch różnych gospodarstw domowych. 

Wierni od początku epidemii muszą mierzyć się z licznymi restrykcjami. Duchowni wszystkich kościołów apelują o pozostanie w domu i w ten sposób uczestniczenie we mszach świętych i wspólnej modlitwie. Zmiany czekają nas także w tradycyjnych odwiedzinach księdza po kolędzie. Jest w tej sprawie decyzja Episkopatu.

Mimo zauważalnie zmniejszonej ilości dobowych zakażeń koronawirusem, jaką codziennie podaje Ministerstwo Zdrowia, wiceminister Waldemar Kraska zdecydowanie odradza nastawiania się na luzowanie obostrzeń w czasie świąt. Jak zaznaczył wiceminister, musimy być gotowi jeszcze na długą walkę z epidemią. Kraska podał także informację, jak będzie wyglądał tegoroczny sylwester. 

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: o2.pl

 

Poprzedni artykułPolskę obiegła radosna nowina. Serdecznie gratulujemy Tomaszowi Komendzie, jego rodzina właśnie się powiększyła
Następny artykułKiedy koniec semestru szkolnego? Jest komunikat Ministerstwa Edukacji, pilna wiadomość dla rodziców i uczniów
Redaktorka w Lelum.pl. Studentka kulturoznawstwa na UKSW w Warszawie. Wielbicielka jogi. Codziennie zaczyna poranek od powitania słońca i medytacji. W każdej wolnej chwili czyta książki. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl