Boże Narodzenie w 2020 roku będzie inne niż wszystkie pozostałe. Jest to związane z panującą pandemią koronawirusa, która przysparza nam coraz więcej problemów. Wobec tego zaczęto się zastanawiać, czy msze święte w tegoroczne święta odbędą się zgodnie z planem? Wierni z diecezji kaliskiej i łódzkiej nie będą musieli tego robić. Arcybiskup wydał oficjalne oświadczenie. Przed przystąpieniem do mszy świętej i udzielania sakramentów, kapłani muszą zadbać o higienę i bezpieczeństwo narzędzi pracy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto wydał rozporządzenie o mszach świętych w Boże Narodzenie
  • Kto nie będzie musiał uczestniczyć w mszach świętych podczas Świąt Bożego Narodzenia
  • Nowych wytycznych dla księży podczas udzielania wiernym komunii świętej oraz prowadzenia mszy

Arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś wydał zezwolenie na przedłużenie dyspensy w związku z uczestnictwem w mszach świętych w Boże Narodzenie dla wiernych z diecezji łódzkiej oraz kaliskiej. Wobec tego tamtejsi wierni nie będą musieli brać udziału w liturgiach. 

Msze święte w Boże Narodzenie

Z uwagi na to, że Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych okresów w roku liturgicznym, wierni licznie gromadzą się w kościołach, by spełnić katolicki obowiązek. W tym roku może być jednak trochę inaczej, ze względu na pandemię koronawirusa.

Pewne jest, że wierni z diecezji łódzkiej i kaliskiej nie będą musieli tego robić. Abp Grzegorz Ryś wydał rozporządzenie, w którego świetle wszyscy parafianie przebywający na terenie wyżej wymienionych diecezji nie będą musieli uczestniczyć w nabożeństwach.

– Arcybiskup Administrator Apostolski udziela do dnia 27 grudnia br. dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane wszystkim wiernym diecezji kaliskiej i osobom przebywającym w tym czasie na jej terenie – czytamy w rozporządzeniu.

Nie zmienia to jednak faktu, że wierni, którzy zechcą uczestniczyć w nabożeństwach, będą mogli to uczynić. Abp przypomniał jednak o obowiązku przestrzegania restrykcji, którymi został objęty kościół, czyli limicie jednej osoby na 15 m kw. oraz zasłanianiu ust i nosa.

Rząd w dalszym ciągu wydaje nowe informacje w odniesieniu do Świąt Bożego Narodzenia. Całkiem niedawno rzecznik rządu Piotr Muller zaapelował do Polaków w sprawie przemieszczania się podczas Świąt.

Teksty wybrane dla Ciebie

Komunia i spowiedź w Boże Narodzenie

Abp Grzegorz Ryś wydał także oficjalne wytyczne dotyczące higieny i bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać księża przed przystąpieniem do udzielania sakramentów oraz odprawiania mszy świętej.

– Kapłani i inne osoby dotykające chleba eucharystycznego i paramentów liturgicznych mają bezwzględnie dezynfekować swoje dłonie. Naczynia liturgiczne mają być myte w gorącej wodzie przed każdym użyciem w liturgii – zaznacza arcybiskup.

Arcybiskup odniósł się również do sprawy komunii świętej, która w świetle prawa katolickiego powinna zostać przyjęta przez każdego wiernego minimum raz w roku, wcześniej przystępując do spowiedzi. Wielu ludzi korzysta z tego właśnie w trakcie Świąt Bożego Narodzenia.

– Osoby, które mimo to, domagają się przyjęcia Komunii św. do ust, mogą to uczynić w odrębnej procesji u wskazanego szafarza lub na końcu obrzędu. Nie wolno udzielać Komunii św. naprzemiennie do ust i na dłoń. Komunia dla osób starszych może być dostarczona do miejsca zamieszkania – informuje abp Grzegorz Ryś.

Natomiast w kwestii spowiedzi abp zaproponował, by odbywała się ona poza konfesjonałem w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz świątyni.

W mediach pojawia się także wiele pytań dotyczących obostrzeń podczas tegorocznej pasterki. O wszystkim pisaliśmy >tutaj<.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Poprzedni artykułPamiętacie Wilka i Zająca? Niezapomniana bajka, aż łezka się kręci
Następny artykułCezary Żak w szpitalu. Aktor apeluje do wszystkich Polek i Polaków, ma tylko jedną prośbę
Redaktor w Lelum.pl. Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował dla Radia Centrum w Lublinie oraz portalu sportowego iGol.pl. Pasjonat sportu, w szczególności piłki nożnej, hip-hopu i dobrego kina. W wolnych chwilach pisze wiersze i teksty muzyczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl