Wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska ostrzega przed spotkaniami w Boże Narodzenie. Mimo że liczba zakażeń spada, rząd przygotował dla Polek i Polaków szereg obostrzeń, które mają ich zniechęcić do świątecznych odwiedzin. Ekspertka mówi, w jaki sposób można najłatwiej się zarazić. – W tym roku z rodziną spotkam się poprzez komunikator — powiedziała, jak cytuje ją Radio Zet.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego ekspertka radzi, aby święta spędzić w domu
  • Co może się stać, gdy nie zastosujemy się do obostrzeń
  • Jak bezpiecznie spędzić czas z rodziną w święta

Boże Narodzenie zbliża się coraz większymi krokami. Liczba zakażeń jest obecnie mniejsza niż jeszcze kilka tygodni temu. Pomimo tego rząd i tak apeluje, aby święta spędzać w małych, kameralnych gronach. Do tego apelu przyłącza się również wirusolog.

Ekspertka ostrzega przed spotykaniem się w Boże Narodzenie

Wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podkreślała, że obecna sytuacja stabilizacji liczby zachorowań „jest bardzo wątła”, ponieważ po weekendzie resort zdrowia z reguły raportuje mniejszą liczbę zakażonych.

Jednocześnie ekspertka ostrzegała przed nadmiernym optymizmem, który może nas ogarnąć w obecnej sytuacji epidemiologicznej. Zaznaczyła, że powinniśmy zachować dużą odpowiedzialność, jeśli chodzi o chodzenie do galerii handlowych, a w późniejszym terminie, również o wyjeżdżanie na święta do rodziny.

Powinniśmy zachować się z dużą odpowiedzialnością. Pomyślmy o pozostaniu w domach, w ścisłym gronie rodzinnym, a gdy wychodzimy z domu — pamiętajmy o maseczkach i zachowaniu dystansu — powiedziała.

Przypomniała również, że powyższe zasady nie uległy zmianie. Jeśli chcemy się uchronić przed tym, aby w styczniu nie nastąpiło kolejne zwiększenie się liczby zakażeń, to musimy w dalszym ciągu „karnie przestrzegać wszystkich tych obostrzeń”.

Teksty wybrane dla Ciebie

Eksperta radzi, aby Boże Narodzenie spędzić z rodziną na komunikatorze

Wirusolog doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że tegoroczne święta będą trudne dla nas wszystkich, ponieważ Boże Narodzenie do szczególny okres dla Polek i Polaków. Jednak miała pewien apel.

Spędźmy jednak te święta w jak najbliższym gronie, nie wyjeżdżajmy, bo może mieć to konsekwencje. Sama podjęłam trudną decyzję o pozostaniu w domu, a z rodziną połączę się za pośrednictwem internetowego komunikatora — prosiła.

W ocenie prof. Szuster-Ciesielskiej istnieje duże ryzyko, że zarazimy się już w drodze do domu rodzinnego na święta. Z SARS-CoV-2 możemy spotkać się niemal wszędzie — na przykład w czasie postoju na stacji benzynowej.

To miejsca, gdzie spotyka się jednocześnie wiele osób z różnych stron. Podobnie, w środkach komunikacji, jak pociągi czy autobusy. Wystarczy, że jedna osoba na spotkaniu świątecznym będzie zakażona, by zainfekować pozostałe — podkreślała.

Na podstawie obserwacji w mediach wyraziła również swoje obawy co do tego, czy w galeriach jest przestrzegany reżim sanitarny. Przypomniała, że wiele produktów można zamówić także online.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

 

Poprzedni artykułPamiętacie „Anię z Zielonego Wzgórza”? Teraz ma 52 lata i nie przypomina dawnej siebie, zmieniła się nie do poznania
Następny artykułNiezręczna sytuacja w DDTVN. Maryla Rodowicz wypaliła jedno zdanie, a Słotysik zamarł. Powiedział tylko „Aha”
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl