Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszach świętych w niedzielę i święta została przedłużona do 27 grudnia. W Boże Narodzenie będziemy mogli uczestniczyć w obrządkach liturgicznych np. za pośrednictwem telewizji lub radia. Decyzja Kościoła ma związek z pandemią koronawirusa i dużą liczbą zgonów nią spowodowanych. W niektórych diecezjach dekrety obowiązują do odwołania — przekazuje Radio Zet.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Kościół wydał dyspensy dla wiernych
  • Do kiedy one obowiązują
  • Jakie kroki podjęli poszczególni metropolici

Biskupi i inni duchowni Kościoła katolickiego w trudnych czasach pandemii zachęcają do uczestnictwa w mszach świętych za pomocą transmisji w telewizji, radiu czy internecie. Wszystko wygląda na to, że to samo będzie czekać wiernych w Boże Narodzenie.

Boże Narodzenie z dyspensą od uczestnictwa w mszach świętych

Z pewnością tegoroczne Boże Narodzenie będzie się różniło od tych, które znamy z poprzednich lat. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa. Już wcześniej rząd zapowiedział limity gości, których będziemy mogli zaprosić do wigilijnego stołu.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz panującymi obostrzeniami, które zakładają, że w kościele może przebywać jedna osoba na 15 mkw powierzchni, biskupi wydali stosowne dekrety, które zwalniają wiernych z obowiązku uczestniczenia w mszach świętych w niedziele i święta tzw. nakazane, czyli np. Boże Narodzenie.

W ostatnich dniach część z nich przedłużyła obowiązującą wcześniej dyspensę do 27 grudnia. Inni hierarchowie wydali ją z dużym wyprzedzeniem jeszcze w październiku. Wśród diecezji są również i takie, które utrzymały dyspensę wydaną na wiosnę podczas pierwszej fali koronawirusa.

Jak dobrze wiecie, liczba zakażeń i spowodowanych nimi zgonów pozostaje ciągle bardzo wysoka — o wiele wyższa, niż było to w marcu, […] Dziś po upływie dziewięciu miesięcy zachodzi pilna potrzeba, aby te zarządzenia przypomnieć i zaktualizować — zapowiedział metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś 26 listopada, przedłużając obowiązującą tam dyspensę.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Dyspensa w Boże Narodzenie. Niektórzy hierarchowie już wydali dekrety

Podobny dekret, który przedłuża dyspensę do 27 grudnia, wydał ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Edward Dajczak. Jednocześnie duchowny zachęcał wiernych, aby trwali oni we wspólnej, rodzinnej modlitwie w swoich domach.

Powiedział, że mogą się oni łączyć ze wspólnotą Kościoła również poprzez transmisje radiowe, telewizyjne czy internetowe. W diecezji poznańskiej z kolei wprowadzono dyspensę wraz z wprowadzeniem strefy żółtej i czerwonej.

16 października na podobny krok zdecydował się kard. Kazimierz Nycz. Przypomniał wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy świętej nie jest grzechem.

Z kolei na udzielenie dyspensy aż do odwołania, nie tylko do 27 grudnia, pokusił się metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Podobnie uczynił metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, biskup diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda oraz ordynariusz częstochowski abp Wacław Depo.

Pamiętajmy, aby dbać o zdrowie nasze i naszych bliskich nie tylko poprzez niechodzenie na zgromadzenia religijne. Eksperci apelują, aby tegoroczne Boże Narodzenie spędzić w małych, rodzinnych gronach, np. poprzez komunikator internetowy. Do podobnych rozwiązań zachęcała wirusolog.

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl

 

Poprzedni artykułUważasz, że dodatkowa niedziela handlowa jest potrzebna? Dokument czeka już tylko na podpis prezydenta
Następny artykułCzy uważasz, że obiady w szkołach powinny być darmowe?
Redaktorka w Lelum.pl, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Do tej pory dziennikarsko spełniała się w redakcjach studenckich i szkolnych. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: ​redakcja@lelum.pl