Bożena Marki to tragiczna gwiazda TVP. Zaczynała karierę w telewizji w połowie lat 70. Jedno wystąpienie na wizji zmieniło jej życie diametralnie. Po latach, gdy zmarła, Telewizja Polska nie wspomniała o niej ani słowa. Dlaczego?

Spikerka, o której dziś niewielu pamięta, swego czasu odegrała znaczącą rolę w polskiej telewizji. Kariery w mediach nie planowała, o tym zadecydował przypadek. Bożena Marki przez krótki czas była prawdziwą gwiazdą, jednak jeden występ zmienił całe jej życie.

Bożena Marki: zapomniana gwiazda TVP

Nie planowała zostać spikerką, była po studiach prawniczych w Lublinie. Po ślubie z kolegą z roku Jackiem Popiołkiem przenieśli się wspólnie do Warszawy. On planował karierę w telewizji, Bożena Marki nie miała wówczas pomysłu na siebie. Wszystko zmieniło się w połowie lat 70, gdy Bożena Marki dowiedziała się o konkursie na spikerkę w TVP.

Na przesłuchanie poszła w tajemnicy przed znajomymi i rodziną i udało jej się zwyciężyć casting. Praca spikerki nie była jednak łatwa – Bożena Marki miała niską odporność na stres i ciężko jej było opanować głos i mówienie z pamięci. Telewizja nie dysponowała wówczas teleprompterem, a trudną sztukę mówienia z pamięci opanowała do perfekcji jedynie Krystyna Loska – z wykształcenia aktorka. Marki jednak wkładała wiele pracy w swój nowy zawód. Wkrótce zaczęła realizować własne felietony telewizyjne o tematyce społecznej. Jednak jeden występ zmienił jej karierę na zawsze.

Bożena Marki zapowiedziała wystąpienie gen. Jaruzelskiego

13 grudnia 1981 roku do jej mieszkania zapukał dyrektor generalny TVP w mundurze i asyście uzbrojonego żołnierza. Nie pozostawiając spikerce wyboru, zabrał ją do siedziby TVP i nakazał zapowiedzieć słynne wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Bożena Marki miała tego dnia wyznaczony dyżur spikerski, jednak nie wszyscy uznawali jej wystąpienie za przypadek. Mimo wszystko jej pozycja zawodowa znacząco się umocniła, regularnie pojawiała się na ekranie, dzięki znajomościom z władzą udawało jej się także zdobywać glejty dla zaprzyjaźnionych muzyków. 

Pewnego dnia wszystko jednak runęło. TVP niespodziewanie rozwiązało z nią kontrakt, straciła pracę spikerki, a do tego rozwiódł się z nią mąż. Gwiazda ponownie wyszła za mąż za jazzmana, Janusza Trzcińskiego i otworzyła własną galerię sztuki na Krakowskim Przedmieściu. W 2018 roku Bożena Marki zmarła w wieku 70 lat. TVP nie poświęciło jej żadnego wspomnienia, a w internecie próżno szukać o niej informacji. Czyżby chciano o niej zapomnieć?

ZOBACZ ZDJĘCIA:

bożena marki
skan z magazynu Retro

Bożena Marki to dziś zapomniana gwiazda TVP.

1
2
3
4
5
Poprzedni artykułMarcin Szymański zamienił filmy dla dorosłych na nożyczki? Historia fryzjera gwiazd
Następny artykułGdzie mieszka Meghan Markle? Księżna Sussex urządziła się z dala od Królowej
Redaktor prowadzący w Lelum.pl. Wielbicielka wszystkiego, co nietypowe, ale kocha też popkulturę. Eksperymentalna muzyka, dziwny makijaż i słodkie pieski to rzeczy, które na co dzień zaprzątają jej myśli. Uwielbia spotykać inspirujących ludzi i uczyć się nowych rzeczy, niekoniecznie przydatnych w codziennym życiu.