Branko Lustig nie żyje. O śmierci nagradzanego filmowca powiadomili organizatorzy Festival of Tolerance, którego prezesem był przez dekadę. 87-letni mężczyzna będzie opłakiwany przez wiele największych światowych gwiazd, jako że dziedzictwo, jakie po sobie pozostawił, pomaga przekraczać granice. Jego dokonania, jak Lista Schindlera i Gladiator są znane wszystkim i cenione na wielu poziomach.

Mężczyzna nie tylko był człowiekiem z wizją — swoje możliwości i karierę filmową wykorzystywał, aby przypominać nam, jakie wartości są naprawdę ważne. Bezpośrednio dotknęła go największa tragedia, która wciąż zapisana jest w pamięci całego świata. Branko Lustig, nigdy nie przestał angażować się w kreowanie lepszego świata.

Branko Lustig nie żyje

O śmierci producenta filmowego poinformowali dzisiaj organizatorzy Festival of Tolerance w Zagrzebiu. Mężczyzna odszedł tego ranka, w stolicy Chorwacji, z której pochodził. Jego śmierć opłakują wszyscy, którym znane są jego pokonania. Współpracujący z nim niegdyś hollywoodzcy aktorzy wyrazili ubolewanie nad jego śmiercią.

branko lustig
Jörg Reitmaier, wikipedia.org

— Nalegał, by jego poprzednie zasługi były bez znaczenia, a jedyną wartość miały jego kwalifikacje do tej pracy — napisał Steven Spielberg. — Kocham cię, Branko. Zawsze będę twoim przyjacielem — oznajmił Russel Crowe, który grał w filmie, za którego Branko Lustig dostał swojego drugiego Oscara, Gladiator.

Kim był Branko Lustig?

Branko Lustig, był chorwackim producentem filmowym. Jako jedyny Chorwat dostał dwa Oscary — za Listę Schindlera i Gladiatora. Był również prezesem Festival of Tolerance, festiwalu filmu żydowskiego, współpracował przy nagradzanych filmach, głównie o tematyce wojennej.

Urodzony w 1932 roku, z powodu swojego żydowskiego pochodzenia, podczas II wojny światowej mężczyzna był więźniem obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz Bergen-Belsen. Jako jedna z nielicznych osób ze swojej rodziny przetrwał wojnę.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Popularna odzieżówka znika z rynku. 5 rzeczy zgarniesz za 25 złotych
  2. Edyta Wojtczak, legenda telewizji nie widziała męża 30 lat. W końcu poznała prawdę o zaginionym ukochanym
  3. Kinga Duda dostała prestiżową pracę. W najlepszej kancelarii w Warszawie
  4. Znana aktorka przyznała, że cierpi na nieuleczalną chorobę. Zrobiła to pod wpływem upokarzających zdjęć paparazzi
  5. Przerażający widok. Ludzie aż przystawali, widząc, jak teraz wygląda „Walduś z Kiepskich”
  6. Zapytał narzeczoną o gotowanie rosołu po ślubie. Jej odpowiedź zwaliła mężczyznę z nóg

źródła: wikipedia.org, festivaloftolerance.com, antyradio.pl

Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego