Buraki mają wiele właściwości nie tylko odżywczych, ale również zdrowotnych. Warzywa te są nie tylko źródłem witaminy C, ale pomagają także obniżyć ciśnienie krwi. Według Brytyjskich naukowców azotany, które są w nich zawarte, wpływają korzystnie na chorych, zmagających się z tym problemem. Ta informacja spodoba się wielu.

Buraki na polskim stole znajdują się bardzo często podczas niedzielnych obiadów. Jednak niewiele osób wie, jak duży wpływ ma to warzywo na nasz organizm!

Buraki obniżają nadciśnienie

Jak podaje Dziennik.pl, brytyjscy naukowcy udowodnili, że sok z buraka dzięki azotanom, obniża ciśnienie. Wyniki zostały opublikowane w magazynie Hypertension.

Okazuje się, że już szklanka (250 ml) soku z buraków obniża ciśnienie krwi nawet o 10 mm Hg, dzięki czemu wielu chorych może uzyskać prawidłowe wyniki.

Warto wspomnieć, że wynik ten osiągany jest po 3 do 6 godzin od wypicia soku i utrzymuje się tylko jeden dzień. 

Dlaczego warto jeść buraki? 

Buraki warto jeść ze względu na ich ogrom właściwości leczniczych. Oprócz wartości żywieniowej wykazują również pozytywny wpływ na zdrowie.

Warzywo jest bogatym źródłem witamin C oraz karotenoidów. Oprócz tego może spowalniać ono procesy starzenia się! 

Sok z buraka zaleca się także osobom aktywnym fizycznie. Ich spożycie wpływa bowiem pozytywnie na siłę mięśni, a także poprawia wydolność.

U niektórych sok z surowych buraków może  działać jednak przeczyszczająco. Pamiętajcie, że świeżo wyciskane soki są znacznie zdrowsze niż te w kartonach

W obecnej sytuacji szczególnie musimy dbać o swoje zdrowie, dlatego warto włączyć do swojej diety świeżo wyciskane soki. 

Zobacz zdjęcia: 

buraki
Fot. pixabay.com/Ben_Kerckx

Sok z buraka wpływa pozytywnie na sportowców. 

buraki
Fot. pixabay.com/congerdesign

Warzywa te obniżają również ciśnienie krwi. 

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

Źródło: zdrowie.dziennik.pl

 

Redaktor w Lelum.pl. Magister komunikacji medialno-marketingowej. Od zawsze pasjonuje się fotografią. Najbardziej lubi robić zdjęcia komercyjne. 9 lat swojego życia spędziła tańcząc taniec towarzyski, a 4 na deskach teatru. Lubi aktywny tryb życia, imprezy i dobre jedzenie. Gdyby istniał konkurs na znajomość fabuły serialu, na pewno by go wygrała.