Burza w Polsce, letnią porą to na tyle normalna sprawa, że już nikogo nie dziwi. Pogoda wtedy bywa naprawdę kapryśna i zmienna. Upalny dzień znienacka może się zmienić w wielką ulewę deszczu a czasem nawet gradu. Tak gwałtownych zmian i zjawisk atmosferycznych nie można lekceważyć, mogą być naprawdę niebezpieczne.

Największe zagrożenie stanowią jednak wyładowania atmosferyczne. Wypadki towarzyszące burzy mogą doprowadzić do porażenia, kalectwa, czy śmierci. Czy aby na pewno mamy świadomość tego zagrożenia? I przede wszystkim, czy wiemy jak się zachować w jego obliczu?

 Nie popełniaj tych 4 błędów:

1. Przypatrywanie się burzy w oknie

Wydawać by się mogło, że podczas burzy, którą spędzamy w domu, jesteśmy całkiem bezpieczni. Niestety – nic z tego. Przebywając w domu, musimy pamiętać o tym, aby nie zbliżać się do okien i by nie wychodzić na balkon. W takich momentach najlepiej szczelnie zamknąć okna.

2. Korzystanie z urządzeń elektrycznych

Na czas trwania burzy powinniśmy unikać elektrycznego sprzętu – najlepiej całkowicie odłączyć go od zasilania. Pomimo nowoczesnych bezpieczników, lepiej dmuchać na zimne, by uniknąć zwarcia. Najlepiej wyrobić sobie automatyczny nawyk odłączania wszystkiego od prądu w obliczu burzy. Na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc w uniknięciu katastrofy.

  1. Ministerstwo Cyfryzacji rozsyła pilne SMS-y do Polaków. Znamy ich treść
  2. Turyści spojrzeli na paragon i zrzedła im mina. 200 zł za kebaba i 35 zł za kawę, wakacyjne ceny w znanym hotelu zapamiętają do końca życia
  3. Grób aktorki ”Czterdziestolatka” jest w strasznym stanie. Aż łzy napływają do oczu, przykro patrzeć

Zagrożenia czyhające podczas burzy

3. Pozostanie na świeżym powietrzu

Burza lubi zaskakiwać w najmniej oczekiwanym momencie. Bywa tak, że łapie nas podczas spaceru – wówczas najlepiej czym prędzej wrócić do domu. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, wskazane jest, by ukryć się w jakimś budynku. Zasada jest prosta – powinniśmy wystrzegać się otwartych przestrzeni. Należy także unikać drewnianych altanek, słupów, linii wysokiego napięcia, grupowania się z innymi i posiadania na sobie metalowych narzędzi – doskonale przywodzą prąd.

4. Panikowanie

Czasem nie mamy możliwości ukrycia się przed burzą w bezpiecznym miejscu. Wtedy należy przede wszystkim zachować spokój i nie dać się panice. W takiej sytuacji pomoże nam przede wszystkim racjonalne myślenie.

W razie wypadku nigdy nie zapominajcie także o udzieleniu pierwszej pomocy i wezwaniu odpowiednich służb. Takie zachowanie może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

imgw
Fot. pixabay.com/FREE-PHOTOS

Burza bywa naprawdę niebezpieczna, należy wiedzieć jak się podczas niej zachować.

ZOBACZ TEŻ:

Poprzedni artykułAndrzej Duda nagle zaczął mówić o swoim pochodzeniu. Nikt nie spodziewał się podobnego wyznania
Następny artykułIle lat naprawdę ma Agnieszka Kotońska? Widzowie ”Gogglebox” nie mają pojęcia
Redaktorka w Lelum.pl, która uwielbia pisać, prawie tak samo jak dalekie podróże w nieznane i zaczynać dzień od treningu. Absolwentka kuluroznawstwa, zafascynowana kulturą hip-hopową, streetwearem, aktorstwem i social mediami. Zawsze ciekawa świata, zawsze w biegu.