Canaan dog zaliczany jest do pariasów, czyli psów półdzikich. Jego niezależność, czujność i spryt sprawiają, iż posiadanie pupila tej rasy może być dość wymagające. Odpowiednio prowadzony jest jednak świetnym psim towarzyszem! To wyjątkowo czujny i inteligentny pies.

„Gdy zaprowadzisz na skraj przepaści owczarka niemieckiego i każesz mu skoczyć, on poliże cię po ręce i wykona polecenie; jeśli każesz to samo zrobić canaan dogowi, spojrzy na ciebie i stwierdzi: ty pierwszy!”- tak canaan doga ilustruje Myrna Shiboleth, psia behawiorystka i autorka wielu książek poświęconych tej tematyce. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej niesamowitej rasie! 

Canaan dog charakter

Wiele cech charakteru tego zwierzęcia wynika z faktu, iż jest to pies pierwotny. Canaan dog jest bardzo samodzielny, terytorialny, niezależny oraz wykazuje silne więzi stadne. Jest również nieufny wobec obcych, zachowując dystans i wzmożoną czujność. Wspomniany pupil bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Poczucie, że jest on blisko, sprawia, że zwierzę czuje się bezpiecznie.

Dla bliskich mu osób zrobiłby wiele. Jest gotów bronić członków stada z ogromnym poświęceniem. Wobec mniejszych (dzieci, zwierzęta) jest bardzo troskliwy. Nie wykazuje bezpodstawnej agresji. Wprawdzie na niepokojące zdarzenia potrafi warczeć lub szczekać ostrzegawczo, jednak nie jest hałaśliwy. Dużą dogodnością jest fakt, iż nie wymaga on wiele ruchu. Regularne spacery są dla canaan doga wystarczające.

Canaan dog wygląd

Canaan dog to rasa psa szpicopodobnego. Wyglądem przypomina wilka, drapieżnego ssaka. Umaszczenie tej rasy występuje w kilku wariantach: białej, czarnej, rudej, łaciatej, piaskowej. Szata zwierzęcia z reguły jest krótka i dwuwarstwowa. Wzrost waha się od 50 do 60 centymetrów. Waga pupila powinna mieścić się w przedziale od 18 do 25 kilogramów. Ile żyje canaan dog? Długość życia zwierzęcia to średnio 15 lat. 

Canaan dog hodowla

Możliwość nabycia szczeniaka canaan doga jest dosyć trudne. Mioty tej rasy rodzą się w Polsce dość sporadycznie. Istnieją jednak hodowle, które oferują możliwość nabycia wspomnianego zwierzaka. Koszt psa z rodowodem wynosiło od 4 do 5 tysięcy złotych. Najważniejsze, by potencjalny nowy członek rodziny pochodził ze sprawdzonej hodowli. Z pomocą widniejącego w Internecie Katalogu Hodowców, znalezienie legalnego źródła nie powinno stanowić większego problemu. Koszt utrzymania canaan doga to około 120 złotych miesięcznie. 

Canaan dog wychowanie 

Nieufność i niezależność canaan doga stawia przed właścicielem konieczność socjalizacji pupila już od najmłodszych lat. Niestety, współpraca ze zwierzakiem często nie wygląda tak, jak byśmy tego oczekiwali. Jego wrodzony spryt nakazuje mu dokonanie analizy, czy wykonywanie poleceń człowieka w ogóle mu się opłaca. Cechuje go również upartość i brak zainteresowania nużącymi zajęciami. Pomimo silnego charakteru, rasa ta jest bardzo wrażliwa. Dobrze wyczuwa nastroje swojego właściciela, które w dużej mierze mają również na jego zachowanie w danej sytuacji.

Zobacz zdjęcia: 

Canaan dog
instagram.com @photopassionnet

Canaan dog to rasa psów półdzikich, pariasów, które wyglądem przypominają wilka.