Ostatnio rząd przekazał informację, że obowiązujące do 17 stycznia obostrzenia zostają przedłużone. Pojawiają się już jednak pierwsze sygnały, co wydarzy się dalej. Jak podaje RMF FM, okazuje się, że być może od 1 lutego będą otwarte centra handlowe. 

Otwarcie sklepów w galeriach handlowych ma być pierwszym etapem luzowania obostrzeń – nieoficjalnie donosi RMF FM. Według najświeższych informacji ma to nastąpić już w lutym. 

Centra handlowe otwarte od lutego?

Zgodnie z rządowymi planami, do których dotarli dziennikarze RMF FM, obostrzenia epidemiczne będą luzowane stopniowo. Podobno w pierwszej kolejności mają zostać otwarte centra handlowe i sklepy, które się tam znajdują.

Do tej pory w centrach mogły funkcjonować tylko punkty usługowe, drogerie i apteki. Sklepy z odzieżą, papiernicze i inne musiały pozostać zamknięte. Niewykluczone, że ich ponowne otwarcie nastąpi 1 lutego. Tak przynajmniej nieoficjalnie twierdzi RMF FM. Ostateczne decyzje zależą oczywiście od rozwoju sytuacji pandemicznej w naszym kraju.

Sklepy na stałe zostały zamknięte tuż po świętach Bożego Narodzenia. Od tej pory nie można dokonać zakupów odzieżowych stacjonarnie. Rząd zdecydował, że czynne będą tylko punkty, gdzie można kupić produkty pierwszej potrzeby.

Zamknięte pozostają również hotele i stoki narciarskie, a ferie odbywają się w całej Polsce w jednym terminie. Ze względu na zamknięte obiekty noclegowe nie można też wyjeżdżać na wypoczynek z dziećmi, które mają wolne do 17 stycznia.

Luzowanie obostrzeń od 1 lutego?

Jak wynika z informacji udostępnionych przez RMF FM, z początkiem lutego najprawdopodobniej zostaną otwarte galerie handlowe. Pozostałe obiekty takie jak hotele czy stoki raczej nie będą dostępne dla Polaków. Podobnie z siłowniami.

Według nieoficjalnych informacji rząd na razie ma plan dotyczący jedynie sklepów. Kiedy na dworze zrobi się cieplej, być może politycy zdecydują o otwarciu ogródków restauracyjnych, ale tylko w tych regionach, gdzie liczba zakażeń będzie najmniejsza.

Otwarcie hoteli i słowni odbędzie się na takiej samej zasadzie. Rząd na razie nie bierze pod uwagę koncertów, organizacji dużych imprez, czy wesel. Z pewnością to będzie odmrażane w ostatniej kolejności. 

– Chodzi o to, aby utrzymać na jak najniższym poziomie mobilność społeczną. Nie mówimy na ten moment o możliwości otwarcia bazy noclegowej czy kurortów turystycznych – mówiła wiceminister rozwoju Olga Semeniuk w rozmowie z „Polsat News”.

Artykuły polecane przez redakcję Lelum:

 

Poprzedni artykułRażąca wpadka TVP. Widzowie są oburzeni, nie mogli uwierzyć, co zobaczyli na ekranie, stacja przeprasza
Następny artykułZostali skazani za zabicie małego synka. Na wideo słychać, jak więźniowie przywitali mordercę
Redaktor prowadząca w Lelum.pl. Absolwentka dziennikarstwa na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Z mediami związana od ponad 7 lat. Karierę zaczynała w portalu o tematyce kobiecej, później związała się z wydawnictwem Edipresse, do którego należy m.in. Party.pl. Ostatnie lata związana z Wirtualną Polską, gdzie pisała teksty o tematyce show-biznesowej, a także reportaże społeczne. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: patrycjaceglinska@gmail.com