Choroba współistniejąca może mieć znaczący wpływ na rozwój koronawirusa. Inaczej nazywamy to schorzenie wielochorobowością. Pacjenci, u których występuje są w grupie podwyższonego ryzyka COVID-19. Czym są tak naprawdę choroby współistniejące, o których wciąż słyszymy?

Choroba współistniejąca – czyli jaka? Możemy mówić o wielochorobowości, gdy dana osoba cierpi na co najmniej dwie choroby, najczęściej przewlekłe. Może być przyczyną pogarszającego się stanu zdrowia i niepełnosprawności. Dotyka średnio 95% osób po 65. roku życia.

Choroba współistniejąca – przyczyny i zagrożenia

Choroba współistniejąca to taka, która pojawia się w momencie, gdy człowiek cierpi już na inne schorzenia. Dokładne przyczyny wielochorobowości nie są znane, jednak wiadomo jakie czynniki sprzyjają jej rozwojowi. Zaliczamy do nich przede wszystkim: wiek, zaburzenia metaboliczne, przewlekłe zakażenia oraz podatność genetyczną.

Współistnienie wielu chorób jednocześnie wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami. Najczęściej pacjent wymaga dużo bardziej złożonego leczenia, niż gdyby cierpiał na jedną przypadłość. Ciągnie to za sobą konieczność zainwestowania w wizyty lekarskie i leki znacznie wyższych kwot pieniędzy. 

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Najważniejszym czynnikiem chorób współistniejących jest wiek. Starzenie się organizmu jest powodem wielu dolegliwości pozornie ze sobą niezwiązanych. Seniorzy często cierpią jednocześnie na choroby neurologiczne, kardiologiczne oraz nowotworowe. Każda z nich pogarsza stan zdrowia pacjenta. Co więcej, często okazuje się, że leczenie jednego schorzenie ma negatywny efekt na inne. Lekarze często stają przed dylematem, którą chorobę leczyć i jak zaplanować leczenie.

  1. Nie musisz wyrzucać jajek po terminie ważności. Mamy prosty trik na sprawdzenie ich świeżości
  2. Sejm właśnie ustalił specustawę funduszową. Wszystkich będą obowiązywać nowe przepisy
  3. Nauczycielki z TVP są porażone skalą hejtu. „Jesteśmy tak zaszczute, że boję się wyjść z domu”

Choroby współistniejące w kontekście koronawirusa

Osoby, u których występują choroby współistniejące są szczególnie narażone na kronawirusa. U pacjentów z tą przypadłością zanotowano najcięższe przypadki choroby powodowanej wirusem SARS-CoV-2 i największą liczbę zgonów. Zgromadzone w Polsce dane mówią, że wszystkie śmiertelne przypadki koronawirusa w naszym kraju, to osoby cierpiące na wielochorobowość. Wśród pacjentów chorób występujących równolegle z zakażeniem możemy wymienić: otyłość olbrzymią, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze i wiele innych poważnych schorzeń. 

Jeżeli cierpisz na wielochorobowość i widzisz u siebie jakieś podejrzane dolegliwości, nie czekaj! Zgłoś się do odpowiedniej placówki i zrób test na koronawirusa. Nie dajmy wygrać niewidzialnemu wrogowi. Świadomie walczmy z rozprzestrzenianiem się zarazy!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

 

lek
fot. unsplash.com @freestocks

Wielochorobowość może oznaczać jednoczesne przyjmowanie lekarstw na kilka schorzeń.

pieniądze
fot. pixybay.com @sabinevanerp

Wiek to najistotniejszy czynnik w przypadku chorób współistniejących.

nfz
Fot. pixabay.com @Free-Photos

Pamiętajmy, by wszelkie uciążliwe dolegliwości konsultować ze specjalistami.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Ogromny smród spalenizny na Pradze-Południe. Co się dzieje?
  2. Cejrowski zabrał głos ws. koronawirusa. Niewiarygodne słowa, aż trudno uwierzyć
  3. Rosół zjedzony i nie wiesz, co zrobić z resztkami? Przepisy na pyszne dania, dzięki którym nic się nie zmarnuje
  4. Tomasz Stockinger nadal nie wyszedł ze szpitala. Mamy informacje o stanie zdrowia aktora ”Klanu”
  5. Nie żyje bardzo młody aktor. Rodzina przekazała tragiczną wiadomość
  6. Smutne konsekwencje „godzin dla seniorów”. Nie przewidziano ich

źródło: zdrowie.radiozet.pl