Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Była aktorką o wielkim talencie. Zmarła na scenie podczas spektaklu dokładnie 50 lat temu
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 23.10.2019 18:28

Była aktorką o wielkim talencie. Zmarła na scenie podczas spektaklu dokładnie 50 lat temu

Choroba, o której nie wiedział nikt była przyczyną niespodziewanej śmierci pięknej aktorki. Bożena Kurowska była jedną z najbardziej cenionych gwiazd PRL – w wieku 32 lat zmarła na scenie podczas spektaklu. Urocza blondynka o wielkim talencie miała szansę na międzynarodową karierę, niestety, nie zdążyła.

Kochała aktorstwo tak bardzo, że nie rezygnowała z pracy aż do samego końca. Dosłownie – umarła podczas spektaklu, na oczach widzów. Bożena Kurowska, aktorka filmowa i teatralna PRL, zapowiadała się na jedną z najwybitniejszych gwiazd swojego pokolenia. Dlaczego musiała pożegnać się z życiem tak młodo? Straszliwa choroba zabrała ją w kwiecie wieku.

Choroba zabrała Bożenę Kurowską w kwiecie wieku

Bożena Kurowska zmarła, gdy miała zaledwie 32 lata. Młoda aktorka w trakcie spektaklu w warszawskim Teatrze Klasycznym, niespodziewanie upadła na podłogę. Publiczność była przekonana, że tylko odgrywa swoją rolę.

Chociaż szybko przystąpiono do ratowania artystce życia, akcja reanimacyjna nie przyniosła żadnego skutku. Dopiero później miało się okazać, że kobieta cierpiała na białaczkę. O tym, że zmaga się ze śmiertelną chorobą, nie wiedział nikt z jej kolegów i koleżanek po fachu.

Śmierć Bożeny Kurowskiej miała miejsce 16 września 1969 roku. Co ciekawe, oficjalnie nigdy nie podano do wiadomości publicznej przyczyny jej odejścia.

rak

Kim była Bożena Kurowska?

Przed swoim gwałtownym odejściem, Bożena Kurowska zdążyła zrobić karierę, na jaką wiele osób pracuje przez całe życie. Powołanie do aktorstwa poczuła już jako nastolatka. Miała szesnaście lat, gdy dostała się do warszawskiej szkoły teatralnej. Po jej ukończeniu bardzo szybko znalazła pracę w Teatrze Klasycznym. Już pierwsza rola młodej aktorki spotkała się z ogromnym podziwem widzów, którzy nie szczędzili Bożenie Kurowskiej pochwał. Niedługo później poznała także swojego przyszłego męża, Zbigniewa Walczaka.

Przełomowym momentem w karierze Bożeny Kurowskiej był występ w filmie Andrzeja Wajdy Zamach. Wkrótce posypały się propozycje sesji zdjęciowych, aktorka wyjechała także na festiwal w Cannes.

– Wyróżniała się, zachwycając Francuzów urokiem pełnej wdzięku prostoty swych nieposzlakowanych form bycia – pomponik.pl cytuje wypowiedź publicysty Stanisława Grzeleckiego na temat aktorki.

Kurowska miała okazję zagrać m.in. w filmie przygodowym Na białym szlaku, gdzie partnerowała samemu Leonowi Niemczykowi, a także czechosłowackiej produkcji Dama. Za swój występ otrzymała nagrodę Grand Prix V Międzynarodowego Festiwalu Filmów TV.

Bożena Kurowska prawdopodobnie zrobiłaby międzynarodową karierę. Widzowie do dziś nie zapomnieli o pięknej gwieździe, której życie przerwała nagle śmiertelna choroba.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Bożena Kurowska: aktorka

Choroba, na którą cierpiała Bożena Kurowska zabrała ją, gdy ta miała 32 lata.

choroba

Aktorce wróżono międzynarodową karierę.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Nowe 500 plus. Dostać będą mogli absolutnie WSZYSCY!
  2. Mężczyzna kupił piękny dom. Poczuł niepokój i zaczął kopać w ogrodzie, odkrył prawdę
  3. Agata Duda zachwyciła w Tokio. Pierwsza Dama nigdy nie wyglądała tak modnie i stylowo ZDJĘCIA
  4. Kobieta ciągnie psa na smyczy tak, że prawie go dusi. To, jak zareagował przechodzień zasługuje na oklaski
  5. Mama była przekonana, że sfotografowała ducha leżącego przy jej małym dziecku. Prawda okazała się zaskakująca
  6. Media obiegła smutna wiadomość o synowej Katarzyny Dowbor. Fani są zmartwieni