Choroba, z powodu której zmarł mężczyzna z Chin, wzbudziła niepokój u wielu osób. Czy w dobie panującej pandemii, hantawirus jest kolejnym zagrożeniem? Czy chory mógł zarazić innych? Lekarze nie mają wątpliwości. 

Kiedy cały świat mierzy się z pandemią SARS-CoV-2, z Chin nadeszła informacja o śmierci kolejnej osoby. Tym razem nie chodzi jednak o ofiarę koronawirusa. Mężczyzna z Chin zmarł na wskutek innej choroby zakaźnej, jaką jest hantawirus. W internautach zaczęło narastać pytanie, czy możemy mieć do czynienia z nową epidemią? Głos w sprawie zawarli eksperci medyczni jak i władze Chin. 

Hantawirus: choroba zakaźna

Choroba zakaźna, jaką jest hantawirus, objawia się poprzez zmęczenie, ból głowy czy typowe dla grypy bóle mięśni. U chorych po kilku dniach, nierzadko pojawiają się wybroczyny, rumień i wysoka gorączka. W kolejnej fazie zakażenia pojawiają się także wymioty, biegunka oraz ból brzucha. Po 10 dniach mogą wystąpić duszności, a najczęstszą z chorób jest hantawirusowy zespół płucny, którego śmiertelność kształtuje się na poziomie 50 procent. 

Zmarły mężczyzna zakażony hantawirusem, pochodził z południowo-zachodniej chińskiej prowincji Junnan. Kiedy w przeciągu ostatnich dni jechał do pracy autobusem, w którym znajdowało się 32 innych pasażerów, nagle zasłabł. Czy mógł zarazić inne osoby? Czy powinniśmy obawiać się hantawirusa? Eksperci są jednogłośni. 

  1. Fatalne doniesienia mediów, koronawirus wrócił do Wuhan. Wszyscy myśleli, że to koniec, ale jest nowy chory
  2. Niepokojące informacje o Jolancie Kwaśniewskiej. Z każdą godziną sytuacja się pogarsza
  3. Wszyscy Polacy dostaną dziś identycznego SMS-a. Znamy jego treść

Jak przenosi się hantawirus?

Hantawirus przenosi się ze zwierzęcia na człowieka, choć jak podaje amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom na świecie znane są dwa przypadki, kiedy choroba przeniosła się z człowieka na człowieka. 

Z chińskiego dziennika The Global Times, dowiadujemy się, iż z początku uważano, że mężczyzna to kolejna śmiertelna ofiara koronawirusa, a wszyscy współpasażerowie zostali poddani testom. Jednak chińskie władze oraz eksperci podają, że nie ma najmniejszych powodów do obaw. 

Jak podaje polskatimes.pl, ekspert zdrowia z Uniwersytetu w Nowym Jorku, dr Tani Elliott, w rozmowie z portalem MaketWatch, uspokaja, że hantawirus jest obecny na świecie prawdopodobnie od setek lat i przeważnie występuje w Chinach, gdzie odnotowuje się rocznie od 16 do 100 tys. przypadków zachorowań.

Jak można zarazić się hantawirusem? Hantawirusem możemy zarazić się przez gryzonie i kontakt nosa, ust czy oczu z moczem myszy, jego oparami lub śliną zwierzęcia. Zakażenie może wywołać również ugryzienie zarażonego gryzonia. 

ZOBACZ ZDJĘCIA:

choroba
@Macau Photo Agency, Unsplash

Ekspecji uspokajają, że nie ma powodów do obaw. Choroba, jaką jest hantawirus, nie może stać się kolejną pandemią. 

choroba
@Joshua Fernandez, Unsplash

Pasażerowie, którzy jechali z mężczyzną autobusem, zostali poddani testom. 

ZOBACZ TEŻ:

  1. Koronawirus może wrócić w przyszłym roku? Wirusolog tłumaczy
  2. 21-dniowy zakaz wychodzenia z domu w kolejnym kraju. Kto go złamie, tego biją i każą robić pompki
  3. Fryzjer i kosmetyczka mogą świadczyć usługi w czasie epidemii? Absurdalne zalecenia sanepidu
  4. Młody chłopak zachorował na koronawirusa. Opisał symptomy, wcale nie są dużo łagodniejsze u młodych
  5. Jeśli dostałeś podobną wiadomość SMS, nie odpowiadaj. Oszuści wykorzystują epidemię, by okradać ludzi
  6. Bezdomny poprosił w restauracji o resztki jedzenia. Gości zamurowało słysząc odpowiedź kierownika

źródło: polskatimes.pl

Redaktorka działu life-style w Lelum.pl. Redaktor, copywriter i stylistka. Pisanie i moda od zawsze były bliskie jej sercu. Na swoim koncie ma publikacje w wielu branżowych portalach oraz czasopismach. Prywatnie miłośniczka Basquita i czarnej kawy.