Lifestyle.Lelum.pl > Plotki i gwiazdy > Chorobliwa zazdrość. Jak się objawia?
Redakcja Lelum
Redakcja Lelum 06.09.2018 19:06

Chorobliwa zazdrość. Jak się objawia?

Chorobliwa zazdrość
pixabay.com

Chorobliwa zazdrość bywa niebezpieczna! Nie tylko dla osoby, o którą jesteśmy zazdrośni, ale również dla nas samych i naszego związku. Przeczytaj, jak objawia się taka zazdrość i co jest jej przyczyną!

Chorobliwa zazdrość, w niektórych przypadkach nazywana również zespołem Otella, może przysporzyć wielu kłopotów naszej drugiej połówce i nam samym. Największy problem pojawia się wtedy, kiedy zazdrość przeszkadza nam normalnie funkcjonować i zamienia się w obsesję. Co robić w takiej sytuacji?

Jak objawia się chorobliwa zazdrość i co jest jej przyczyną?

Zazdrość nie rzadko towarzyszy miłości. Jest uczuciem, które wywołuje u nas niepokój i powoduje nieufność w stosunku do partnera. Podejrzliwość zaczyna się u nas pojawiać w momencie, kiedy czujemy, że możemy stracić drugą połówkę. Co jest przyczyną chorobliwej zazdrości?

Chorobliwa zazdrość może pojawić się po pierwszej, nieudanej miłości. W psychice człowieka, który został zraniony, rodzi się lęk przed kolejnym cierpieniem, odrzuceniem. To najczęstsza przyczyna narodzin chorobliwej zazdrości. Podejrzliwość często pojawia się u osób o niskiej samoocenie i niskim poczuciu własnej wartości.

Uczucie zazdrości pojawia się, kiedy partner lub partnerka idzie na zakupy do sklepu czy na spotkanie z przyjaciółmi. W głowie osoby zazdrosnej rodzą się przeróżne scenariusze zdrady drugiej połówki. W pewnym momencie zaczynamy kontrolować naszego partnera, a to jeszcze bardziej pogarsza sytuację.

Jak pozbyć się chorobliwej zazdrości?

Przede wszystkim osoba zazdrosna powinna zastanowić się nad tym, co jest przyczyną zazdrości? Jak podaje portal.abczdrowie.pl: Być może nie chodzi o zachowanie partnera, ale o zachowania osób, o które jesteśmy zazdrośni. Jeśli ustalimy przyczynę zazdrości, nabierzemy dystansu do własnych uczuć.

Jeśli parter daje nam powody do zazdrości, powinniśmy otwarcie z nim o tym porozmawiać. Podczas takiej rozmowy trzeba delikatnie dobierać słowa, nie krzyczeć ani nikogo nie oskarżać!

Dobrym pomysłem będzie popracowanie nad swoją samooceną. Jeśli czujesz, że zazdrość wynika z niskiego poczucia własnej wartości, zacznij robić coś dla siebie. Kiedy ostatnio byłaś na zakupach albo u fryzjera? Dobrym pomysłem będzie również spacer na siłownię… Zrób coś, co sprawi, że poczujesz się pewniej we własnej skórze!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Alfie Evans miałby brata. Rodzice pokazali 4-tygodniowego chłopca
  2. 4 powody, przez które wciąż nie możesz stworzyć szczęśliwego związku
  3. Ma 23-lata. W jednym momencie został ojcem i dziadkiem!

źródło: portal.abczdrowie.pl, onet.pl

Powiązane
Poszukiwany, poszukiwana
Z jakiego filmu Barei pochodzi ten cytat? Te teksty znacie na pewno, tylko skąd?