Kobieta.Swiatgwiazd.pl > Styl Życia > Choroby weneryczne. Osiągnęliśmy rekordowe liczby, czas się bać?
Barbara Ruppel
Barbara Ruppel 13.09.2018 12:25

Choroby weneryczne. Osiągnęliśmy rekordowe liczby, czas się bać?

choroby weneryczne
Fot.unsplash.com @rawpixels

Choroby weneryczne, które kiedyś były nieuleczalne, obecnie stosunkowo wcześnie rozpoznane, mogą zostać wyleczone przy pomocy antybiotyków. Niestety według naukowców wirusy powodujące choroby weneryczne stają się coraz silniejsze.

Lekarze biją na alarm — okazuje się, że wirusy, które odpowiedzialne są za choroby weneryczne stają się coraz bardziej odporne na dostępne antybiotyki. Jeśli tak dalej pójdzie, choroby weneryczne niedługo staną się nieuleczalne.

Czy choroby weneryczne są uleczalne?

Syfilis, rzeżączka, chlamydia, kiła — to choroby weneryczne, które występują najczęściej. Jeszcze do niedawna ich wyleczenie było niemożliwe. W ciągu ostatnich kilku stuleci spowodowały one śmierć milionów osób — najlepiej udokumentowana jest wielka epidemia syfilisu, która nawiedziła Europę w XIX i na początku XX wieku.

Jak pokazują statystyki, choroby weneryczne z roku na rok dotykają coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że w samym 2018 roku syfilis zdiagnozowano u ponad 30 600 przypadków. Pięć lat wcześniej było to „jedynie” około 17 300 zarażonych. O 67% wzrosła ilość chorych na rzeżączkę między 2013 a 2018 rokiem — w tym roku naliczono aż 555 tysięcy. Liderem zestawienia jest chlamydia lub chlamydioza, na którą w tym roku cierpi 1.7 miliona ludzi na całym świecie. Przerażające statystyki podają również, że kiła szerzy się szybciej niż AIDS.

Choroby weneryczne są uleczalne — na rynku można dostać antybiotyki, które pomagają zarażonym walczyć z chorobą. Niestety, jak twierdzą amerykańscy naukowcy, choroby weneryczne stają się coraz bardziej odporne na antybiotyki. Według prognoz niektóre z chorób wenerycznych mogą w najbliższych latach stać się znów nieuleczalne. Niestety, nie zapowiada się, by ulepszone antybiotyki lub zupełnie nowe leki pojawiły się na rynku farmakologicznym.

Choroby weneryczne, jak się można zarazić?

Choroby weneryczne najczęściej przenoszone są drogą płciową. Jednak niektórymi z nich można zarazić się przez kontakt z krwią zakażonej osoby lub przez dotyk czy pocałunek. Jeśli uprawiasz seks bez zabezpieczeń z wieloma partnerami albo w jakiś sposób zakażona krew trafi do twojego krwiobiegu, możesz zachorować na jedną z niebezpiecznych chorób wenerycznych.

Choroby weneryczne, rodzaje i objawy?

SYFILIS (KIŁA). Nazywana chorobą hiszpańską, francuską, a nawet polską. Chorobę wywołuje zdradliwa bakteria, krętek blady. Jej „zdradliwość” wynika z tego, że można się ją zarazić nie tylko przez stosunek seksualny (analny czy oralny), ale nawet przez pocałunek. Zakażenie kiłą jest jak najbardziej wyleczalne, wystarczą odpowiednie antybiotyki. Pierwszym objawem zarażenia kiłą jest utrzymujące się do 2 miesięcy owrzodzenie miejsca, w którym bakteria wtargnęła do ciała, a więc genitalia, odbyt czy jama ustna. Później na skórze można zauważyć niewielkie krostki, najczęściej na głowie, stopach i rękach. W tym stadium choroby występuje też powiększenie węzłów chłonnych, znaczna utrata wagi, stale utrzymująca się gorączka i ból gardła.

RZEŻĄCZKA. Rzeżączkę wywołują dwie bakterie, które nazywane są dwoinki, ponieważ zawsze występują parami. Niektóre choroby weneryczne są tak zdradliwe, że można zarazić się nimi używając przedmiotów, które należą do osób chorych — tak właśnie działa rzeżączka. Nie tylko stosunek płciowy, ale i dotykanie pościeli, przedmiotów, bielizny, ręczników może spowodować zarażenie się tą chorobą. Rzeżączka najpierw atakuje cewkę moczową — objawy szybciej pojawiają się u mężczyzn niż u kobiet. Już po 3-5 dniach od zarażenia mężczyzna może zauważyć ropny wyciek z cewki moczowej. Przy oddawaniu moczu będzie on odczuwał duży ból i pieczenie. Kobieta zarażona rzeżączką zauważy krwiste i żółtawe upławy, po których nastąpi zapalenie cewki moczowej i w konsekwencji zapalenie szyjki macicy. Ponadto, u kobiet do objawów rzeżączki należą również krwawienia międzymiesiączkowe i dyskomfort w okolicy brzucha.

CHLAMYDIA. Jeżeli choroby weneryczne byłby zabójcami, chlamydia byłaby bezszelestnym ninją. Ta choroba nie daje początkowo żadnych objawów. To dlatego jest tak niebezpieczna. Chlamydią można zarazić się przez stosunek seksualny lub przez kontakt z wydzielinami. W ciągu 3 tygodni od zarażenia mogą wystąpić takie objawy jak: swąd okolic intymnych, pieczenie podczas oddawania moczu, krwawienie między miesiączkami, ból podczas stosunku, gorączka i mdłości.

Choroby weneryczne, jak się zabezpieczyć?

Prezerwatywa jest jednym z najpopularniejszych środków używanych do zabezpieczenia przez zarażeniem chorobami wenerycznymi. Ponadto, utrzymywanie przygodnych kontaktów seksualnych może spowodować zakażenie chorobami zakaźnymi. Warto jest badać się co jakiś czas, jeśli podejrzewamy, że choroby weneryczne mogą nas zaatakować.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Przemoc domowa. Historie kobiet, które są bite przez mężów
  2. Szaleństwa, nałogi i ciężkie choroby. Taką cenę płacą artyści
  3. Susan Atkins. Kobieta, która zabiła żonę Romana Polańskiego

źródło: focus,pl, wyborcza.pl, eapteka.pl, polki.pl, poradnikzdrowie.pl, medonet.pl, abczdrowie.pl, wp.pl