Chrześcijaństwo: ciekawostki. Choć ponad dwa miliardy ludzi na całym świecie uznają Jezusa za mesjasza, chrześcijaństwo wciąż skrywa wiele tajemnic. Przedstawiamy dziesięć faktów, o których na pewno nie miałeś pojęcia!

Chrześcijaństwo jest jedną z najpopularniejszych religii na świecie i obejmuje wszystkie kontynenty. Sukces rozpowszechnienia się tej religii do dziś stanowi świetny materiał dla historyków. Sposób wyznawania wiary w Jezusa Chrystusa przeszedł wiele modyfikacji, a w samym Kościele nastąpił niejeden rozłam. Poznaj lepiej chrześcijaństwo! Ciekawostki o nim z pewnością cię zaskoczą.

Chrześcijaństwo: ciekawostki na temat Jezusa

Wygląd Jezusa

W Piśmie Świętym nie znajdziemy dokładnego opisu Jezusa. Powód jest prostszy, niż nam się wydaje! Nikomu nie można oczywiście zabronić widzieć Jezusa oczami swojej wyobraźni, jak się komu podoba, ale faktem jest, że Jezus z wyglądu nie różnił się od swoich rodaków. Jako Żyd miał ciemne oczy i włosy, prawdopodobnie nie nosił również długich włosów. Byłoby to niepodobne do Żydów i Rzymian w tamtym czasie. Dowodem tego, że Jezus nie wyróżniał się specjalnie swoim wyglądem, jest fakt, że nie tylko nie mamy jego szczegółowego opisu w Biblii (gdyby wyglądał wyjątkowo, z pewnością natchnieni autorzy nie pominęliby tego faktu), ale Judasz musiał go wskazać pocałunkiem, wydając go strażnikom. 

Data urodzenia

Dokładna data urodzenia Jezusa nie jest znana. Pierwsi chrześcijanie właściwie nie obchodzili święta Bożego Narodzenia. 25 dzień grudnia jest datą symboliczną przyjętą przez chrześcijan z przełomu III i IV wieku naszej ery. Wiąże się ona z odpowiedzią chrześcijan na święta pogańskie obchodzone zaraz po przesileniu zimowym. Mimo że powszechnie przyjęło się, iż mamy 2019 rok po narodzinach Chrystusa, to ta datacja również jest najprawdopodobniej błędna. Spór jest nie do rozstrzygnięcia, jednak naukowcy uważają, że Jezus urodził się najpewniej między 8 a czwartym rokiem przed naszą erą!

Obecność Jezusa w Koranie

Isa ibn Marjam, bo tak brzmi arabskie i muzułmańskie imię Jezusa w Islamie, pojawia się w Koranie aż 26 razy! Muzułmanie uznają Jezusa za najważniejszego, zaraz po Mahomecie, proroka i zapowiedzianego wcześniej mesjasza stworzonego przez Allaha w łonie Maryi bez udziału mężczyzny. Jezus nie jest jednak uznawany przez nich za Boga. Nie jest więc współistotny ojcu. Kłóciłoby się to bowiem z monoteistyczną koncepcją Islamu, w której nie ma miejsca na jednego Boga w trzech osobach.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

Chrześcijaństwo: ciekawostki na temat apostołów

Judasz

Judasz to jedna z najbardziej fascynujących postaci, które pojawiają się w Biblii. Bez jego udziału nie dokonałoby się proroctwo. Wykonując swoją rolę w historii zbawienia, stał się najsłynniejszym zdrajcą w dziejach ludzkości. Słynne trzydzieści srebrników to jednak suma większa niż nędzna garść monet. Stanowiła ona bowiem równowartość czterech wypłat robotnika!

Zesłanie Ducha Świętego

Każdy, kto był kiedykolwiek w kościele na mszy w święto Zesłania Ducha Świętego, z pewnością kojarzy tekst ewangelii z Dziejów Apostolskich, o tym, jak stanęli przed wielonarodowym tłumem i natchnieni Duchem Świętym zaczęli przemawiać o zmartwychwstałym Chrystusie tak, że każdy w tym tłumie ich zrozumiał. Choć językiem ojczystym dla apostołów był aramejski, to warto wiedzieć, że greka była wówczas w basenie Morza Śródziemnego językiem powszechnie znanym i zrozumiałym. Autor Dziejów Apostolskich wymienia nam w opisie tłumu przedstawicieli wielu narodowości. Po dłuższym namyśle okazuję się jednak, że każdy z tych ludów z pewnością posługiwał się greką.

Chrześcijaństwo: ciekawostki o początkach religii

Nazwa

Kiedy nowa wiara dotarła do Damaszku i Antiochii, która była stolicą rzymskiej prowincji Syrii i trzecim co do wielkości miastem Imperium, miejscowi poganie będący w znacznej większości nadali wyznawcom Jezusa miano chrześcijan. Było to właściwie określenie pogardliwe, należałoby je więc tłumaczyć jako chrystusowcy. Wczesnych chrześcijan nazywano tak dlatego, że podzieleni na małe grupki wyznawcy nie stanowili żadnej siły i zwyczajnie nabijano się, że uwierzyli w fałszywego według pogan pomazańca.

Symbol

Symbolem pierwszych chrześcijan wcale nie był krzyż. Pierwsi wyznawcy Chrystusa posługiwali się symbolem ryby. Ryba miała nie tylko przypominać o cudownym rozmnożeniu chleba i ryb przez Chrystusa i o tym, że apostołowie mieli być rybakami ludzi. Przede wszystkich greckie słowo Ichtys, zapisane wielkimi literami miało oznaczać skrót, który można tłumaczyć jako Jezus Chrystus Boży Syn Zbawiciel.

Chrześcijaństwo: ciekawostki o kulcie świętych

Śmierć męczeńska

Fakt o prześladowaniu pierwszych chrześcijan jest powszechnie znany. Pierwsi wyznawcy Chrystusa uznali, że ten, kto zginie śmiercią męczeńską tylko dlatego, że nie wyprze się swojej wiary, zostanie zbawiony. Efekty były przerażające. Do dziś przetrwało kilka tekstów z postępowań sądowych przeciwko pierwszym chrześcijanom. Z wielu z nich wynika, że nie zawsze winę za śmierć sądzonego ponosiło Imperium Rzymskie.

Przesłuchiwani nierzadko robili wszystko, by władza musiała skazać ich na śmierć z powodów religijnych! Najprostszym przykładem jest młody mężczyzna, który twierdził, że chrześcijaństwo zabrania zabijania i jest wyznaniem o pacyfistycznym podejściu do spraw konfliktów zbrojnych. Z tego powodu odmawiał służby wojskowej, która w starożytnym Rzymie była obowiązkowa. Został stracony, nie wyparł się wiary, ale czy była to śmierć męczeńska w imię Jezusa Chrystusa? To pytanie budzi odrobinę kontrowersji. 

Handel relikwiami

Relikwie do dziś budzą wielkie zainteresowanie i nie każdy rozumie ich sens. Rzeczy pozostawione przez osoby uznane za święte, według wierzących mają szczególną moc. To samo dotyczy ich szczątków. Niestety, jak to zazwyczaj bywa z przedmiotami o nieziemskich możliwościach, chytrzy ludzie szybko upatrzyli w tym sposób na dorobienie się. Każdy przecież chciałby móc nosić ucho świętego w kieszeni, by strzegło go przed złymi mocami! Na szczęście, Kościół widząc naiwność wiernych i obawiając się z ich strony bałwochwalstwa, postanowił na Soborze Laterańskim w 1215 roku, że każda relikwia musi być zatwierdzona przez papieża. Dziś handel relikwiami jest surowo zabroniony.

Napletek Chrystusa

Zdecydowanie najdziwniejsza ze wszystkich relikwii. Jezus naturalnie był obrzezany jako Żyd. Czczenie relikwii w takiej postaci budziło jednak sporo kontrowersji. Ostatecznie, Kościół decyzją II Soboru Watykańskiego zaprzestał kultu Świętego Napletka, znosząc tym samym obchodzone 1 stycznia święto Obrzezania Pańskiego.

To tylko dziesięć ciekawostek o chrześcijaństwie. Religia ewoluuje od ponad dwóch tysięcy lat i skrywa mnóstwo zapomnianych przez ogół wyznawców historii! Warto się jednak w ten temat zagłębić. Niekoniecznie pogłębi to waszą wiarę, ale z pewnością pozwoli lepiej zrozumieć historię Kościoła!

ZOBACZ TEŻ:

  1. Jak ubrać się do kościoła? Wyglądaj skromnie i stylowo
  2. Katarzyna Dowbor o odbudowie Notre Dame: „Z pewnością dałabym swoją wiedzę do odbudowy katedry”
  3. Naukowcy wydrukowali Jezusa w 3D

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Chrześcijaństwo: ciekawostki
pixabay.com 4222320

Chrześcijaństwo: ciekawostki. Jezus prawdopodobnie wcale nie nosił długich włosów!

Redaktor działu lifestyle w Lelum.pl. Miłośnik starych piosenek i zapomnianych gwiazd. Zajmuje się również pisaniem piosenek i muzyką ilustracyjną do filmów. Marzy o skomponowaniu utworu dla Alibabek.