Ciąża u kobiet w tak zaawansowanym wieku, jak ta, to kontrowersyjny temat. Wiąże się wtedy z większym ryzykiem. Ta ponad 70-letnia kobieta bezskutecznie starała się o dziecko ze swoim mężem przez wiele lat. W końcu udało im się spełnić marzenie! Kobieta była pod opieką kontrowersyjnej indyjskiej kliniki, która już ma wcześniejsze doświadczenia z prowadzeniem ciąży w starszych kobiet. 

Ta kobieta przez wiele lat starała się o dziecko, niestety bezskutecznie. W końcu udało jej się zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko mając ponad 70 lat! Wraz z niemal 10 lat starszym mężem nie kryją swojego szczęścia, chociaż przyznają, że nie spodziewali się wszystkich wyzwań, które niesie ze sobą rodzicielstwo. Ciąża minęła bez komplikacji, ale nadwyrężyła zdrowie kobiety. 

Czy po menopauzie kobieta może zajść w ciążę?

Daljinder Kaur się to udało. W kwietniu 2016 roku urodziła zdrowego synka, Armaana. Zaszła w ciążę dzięki metodzie in vitro. Klinika, pod której opieką była, na początku nie chciała przyjąć jej jako pacjentki. Uznano, że jest zbyt słaba, by mogła donosić ciążę. Jednak po wykonaniu większej ilości badań, stwierdzono, że jej wyniki nie są takie złe, jak na początku sądzono.

– Ryzyko w jej przypadku nie było większe niż u kobiety w średnim wieku — skomentował dla The Independent pan Bishnoi, właściciel kliniki. Ciąża przebiegła spokojnie. 

Daljinder rzeczywiście udało się donosić ciążę i urodzić zdrowego chłopca. Jednak teraz zastanawia się nad swoimi możliwościami. Jej zdrowie zaczęło się pogarszać po porodzie. Musi zwracać na siebie więcej uwagi, a teraz ma też małe dziecko, którym nieustannie trzeba się zajmować. Poza tym chłopiec nie do końca rozwija się w takim tempie, w jakim powinien. Waży zbyt mało jak na swój wiek. Jednak jego matka nie traci optymizmu — cieszy się, że jej synek jest szczęśliwym i kochającym dzieckiem. 

Ciąża w późnym wieku – co na to ginekolodzy?

Jak podaje webmd.com, doktor Richard Paulson twierdzi, że nie ma medycznego powodu, dla którego kobiety nie mogłyby zachodzić w ciążę nawet po 50. roku życia.

– W rzeczywistości istnieją dwa zegary biologiczne: jeden dla jajników, który rzeczywiście ma swój koniec, i jeden dla reszty systemu reprodukcyjnego, który, jak się wydaje, działa dalej – tłumaczy.

Naturalnie oznacza to, że ciąża w takim wieku może powstać tylko przez in vitro.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ciąża
thesun.com

Jej syn jest drobnym, ale zdrowym dzieckiem. Dajlinder martwi się jednak o swoje zdrowie — czy ciąża je nadwyrężyła?

ciążą
thesun.com

Tej kobiecie pomogła zajść w ciążę ta sama klinika co Dajlinder — urodziła trojaczki. 

ciążą
unsplash.com

Dzięki rozwojowi medycyny ciąża w coraz starszym wieku staje się coraz bezpieczniejsza. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie wyrzucaj ich na śmietnik. Meble z PRL znów w modzie, możesz na nich dużo zarobić 
  2. Czy Sylwia Przybysz jest w ciąży? Piosenkarka pokazała się na ramówce TVP i wywołała falę spekulacji
  3. Pielęgnacja twarzy w ciąży. Zadbaj o swoją cerę w tym wyjątkowym czasie
  4. Ma 28 lat i jest szczęśliwą mamą piątki dzieci. „Nazywają mnie 2500”, chcą, by się wstydziła
  5. Ashley Graham jest w ciąży. Piękna modelka plus size pokazała zdjęcie brzuszka
  6. Mama dała synkowi imię, z którego śmieją się Polacy. Jej sąsiad chciał tak nazwać psa 
  7. Agnieszka Włodarczyk we łzach po śmierci Staraka. Powiedziała co ma zrobić gdy w „lepszym świecie” spotka Wodeckiego 

źródło: thesun.com, independent.co.uk, webmd.com

Poprzedni artykułKobieta i jej kot podziwiali burzę. Wtedy tuż obok nich uderzył piorun [WIDEO]
Następny artykułRoksana Węgiel rozpacza po rozstaniu z chłopakiem? Udzieliła bardzo szczerego wywiadu
Redaktorka działu lifestyle w lelum.pl Studentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim na specjalizacji medialnej. Interesuje się literaturą romantyzmu. Pisanie zawsze było jej pasją, którą rozwijała już od dzieciństwa. Dziennikarstwo jest karierą bliską jej sercu, chociaż nie wybrała tego kierunku studiów, by pracować nie tylko nad swoim warsztatem pisarskim, ale i pogłębiać miłość do Juliusza Słowackiego